pronominal; transitiu; intransitiu
| Indicatiu | |||||
|---|---|---|---|---|---|
| Present | Pretèrit imperfet | Passat simple | Futur | ||
| escric escrius escriu escrivim escriviu escriuen | escrivia escrivies escrivia escrivíem escrivíeu escrivien | escriguí / escriví escrigueres / escrivires escrigué / escriví escriguérem / escrivírem escriguéreu / escrivíreu escrigueren / escriviren | escriuré escriuràs escriurà escriurem escriureu escriuran | ||
| Condicional | Subjuntiu | Imperatiu | |||
| Present | Pretèrit imperfet | ||||
| escriuria escriuries escriuria escriuríem escriuríeu escriurien | escrigui escriguis escrigui escriguem escrigueu escriguin | escrigués / escrivís escriguessis / escrivissis escrigués / escrivís escriguéssim / escrivíssim escriguéssiu / escrivíssiu escriguessin / escrivissin | escriu escrigui escriguem escriviu escriguin | ||
| Infinitiu | escriure | ||||
|---|---|---|---|---|---|
| Gerundi | escrivint | ||||
| Participi |
|
Flexionat com: inscriure
Paraula documentada en el Diccionari de la llengua catalana