transitiu
| Indicatiu | |||||
|---|---|---|---|---|---|
| Present | Pretèrit imperfet | Passat simple | Futur | ||
| emprivo emprives empriva emprivem empriveu empriven | emprivava emprivaves emprivava emprivàvem emprivàveu emprivaven | empriví emprivares emprivà emprivàrem emprivàreu emprivaren | emprivaré emprivaràs emprivarà emprivarem emprivareu emprivaran | ||
| Condicional | Subjuntiu | Imperatiu | |||
| Present | Pretèrit imperfet | ||||
| emprivaria emprivaries emprivaria emprivaríem emprivaríeu emprivarien | emprivi emprivis emprivi emprivem empriveu emprivin | emprivés emprivessis emprivés emprivéssim emprivéssiu emprivessin | empriva emprivi emprivem empriveu emprivin | ||
| Infinitiu | emprivar | ||||
|---|---|---|---|---|---|
| Gerundi | emprivant | ||||
| Participi |
|
Flexionat com: parlar
Paraula documentada en el Diccionari de la llengua catalana