transitiu
| Indicatiu | |||||
|---|---|---|---|---|---|
| Present | Pretèrit imperfet | Passat simple | Futur | ||
| empesto empestes empesta empestem empesteu empesten | empestava empestaves empestava empestàvem empestàveu empestaven | empestí empestares empestà empestàrem empestàreu empestaren | empestaré empestaràs empestarà empestarem empestareu empestaran | ||
| Condicional | Subjuntiu | Imperatiu | |||
| Present | Pretèrit imperfet | ||||
| empestaria empestaries empestaria empestaríem empestaríeu empestarien | empesti empestis empesti empestem empesteu empestin | empestés empestessis empestés empestéssim empestéssiu empestessin | empesta empesti empestem empesteu empestin | ||
| Infinitiu | empestar | ||||
|---|---|---|---|---|---|
| Gerundi | empestant | ||||
| Participi |
|
Flexionat com: parlar
Paraula documentada en el Diccionari de la llengua catalana