pronominal; transitiu
| Indicatiu | |||||
|---|---|---|---|---|---|
| Present | Pretèrit imperfet | Passat simple | Futur | ||
| emparro emparres emparra emparrem emparreu emparren | emparrava emparraves emparrava emparràvem emparràveu emparraven | emparrí emparrares emparrà emparràrem emparràreu emparraren | emparraré emparraràs emparrarà emparrarem emparrareu emparraran | ||
| Condicional | Subjuntiu | Imperatiu | |||
| Present | Pretèrit imperfet | ||||
| emparraria emparraries emparraria emparraríem emparraríeu emparrarien | emparri emparris emparri emparrem emparreu emparrin | emparrés emparressis emparrés emparréssim emparréssiu emparressin | emparra emparri emparrem emparreu emparrin | ||
| Infinitiu | emparrar | ||||
|---|---|---|---|---|---|
| Gerundi | emparrant | ||||
| Participi |
|
Flexionat com: parlar
Paraula documentada en el Diccionari de la llengua catalana