pronominal; transitiu
| Indicatiu | |||||
|---|---|---|---|---|---|
| Present | Pretèrit imperfet | Passat simple | Futur | ||
| emboiro emboires emboira emboirem emboireu emboiren | emboirava emboiraves emboirava emboiràvem emboiràveu emboiraven | emboirí emboirares emboirà emboiràrem emboiràreu emboiraren | emboiraré emboiraràs emboirarà emboirarem emboirareu emboiraran | ||
| Condicional | Subjuntiu | Imperatiu | |||
| Present | Pretèrit imperfet | ||||
| emboiraria emboiraries emboiraria emboiraríem emboiraríeu emboirarien | emboiri emboiris emboiri emboirem emboireu emboirin | emboirés emboiressis emboirés emboiréssim emboiréssiu emboiressin | emboira emboiri emboirem emboireu emboirin | ||
| Infinitiu | emboirar | ||||
|---|---|---|---|---|---|
| Gerundi | emboirant | ||||
| Participi |
|
Flexionat com: parlar
forma nominal : emboirament
Paraula documentada en el Diccionari de la llengua catalana