transitiu; intransitiu
| Indicatiu | |||||
|---|---|---|---|---|---|
| Present | Pretèrit imperfet | Passat simple | Futur | ||
| cruixo cruixes cruix cruixim cruixiu cruixen | cruixia cruixies cruixia cruixíem cruixíeu cruixien | cruixí cruixires cruixí cruixírem cruixíreu cruixiren | cruixiré cruixiràs cruixirà cruixirem cruixireu cruixiran | ||
| Condicional | Subjuntiu | Imperatiu | |||
| Present | Pretèrit imperfet | ||||
| cruixiria cruixiries cruixiria cruixiríem cruixiríeu cruixirien | cruixi cruixis cruixi cruixim cruixiu cruixin | cruixís cruixissis cruixís cruixíssim cruixíssiu cruixissin | cruix cruixi cruixim cruixiu cruixin | ||
| Infinitiu | cruixir | ||||
|---|---|---|---|---|---|
| Gerundi | cruixint | ||||
| Participi |
|
Flexionat com: cruixir
Paraula documentada en el Diccionari de la llengua catalana