intransitiu
| Indicatiu | |||||
|---|---|---|---|---|---|
| Present | Pretèrit imperfet | Passat simple | Futur | ||
| eixavuiro eixavuires eixavuira eixavuirem eixavuireu eixavuiren | eixavuirava eixavuiraves eixavuirava eixavuiràvem eixavuiràveu eixavuiraven | eixavuirí eixavuirares eixavuirà eixavuiràrem eixavuiràreu eixavuiraren | eixavuiraré eixavuiraràs eixavuirarà eixavuirarem eixavuirareu eixavuiraran | ||
| Condicional | Subjuntiu | Imperatiu | |||
| Present | Pretèrit imperfet | ||||
| eixavuiraria eixavuiraries eixavuiraria eixavuiraríem eixavuiraríeu eixavuirarien | eixavuiri eixavuiris eixavuiri eixavuirem eixavuireu eixavuirin | eixavuirés eixavuiressis eixavuirés eixavuiréssim eixavuiréssiu eixavuiressin | eixavuira eixavuiri eixavuirem eixavuireu eixavuirin | ||
| Infinitiu | eixavuirar | ||||
|---|---|---|---|---|---|
| Gerundi | eixavuirant | ||||
| Participi |
|
Flexionat com: parlar
Paraula documentada en el Diccionari de la llengua catalana