intransitiu
| Indicatiu | |||||
|---|---|---|---|---|---|
| Present | Pretèrit imperfet | Passat simple | Futur | ||
| conflueixo conflueixes conflueix confluïm confluïu conflueixen | confluïa confluïes confluïa confluíem confluíeu confluïen | confluí confluïes confluí confluírem confluíreu confluïren | confluiré confluiràs confluirà confluirem confluireu confluiran | ||
| Condicional | Subjuntiu | Imperatiu | |||
| Present | Pretèrit imperfet | ||||
| confluiria confluiries confluiria confluiríem confluiríeu confluirien | conflueixi conflueixis conflueixi confluïm confluïu conflueixin | confluís confluïssis confluís confluíssim confluíssiu confluïssin | conflueix conflueixi confluïm confluïu conflueixin | ||
| Infinitiu | confluir | ||||
|---|---|---|---|---|---|
| Gerundi | confluint | ||||
| Participi |
|
Flexionat com: instruir
forma nominal : confluència
Paraula documentada en el Diccionari de la llengua catalana