pronominal; transitiu
| Indicatiu | |||||
|---|---|---|---|---|---|
| Present | Pretèrit imperfet | Passat simple | Futur | ||
| ombro ombres ombra ombrem ombreu ombren | ombrava ombraves ombrava ombràvem ombràveu ombraven | ombrí ombrares ombrà ombràrem ombràreu ombraren | ombraré ombraràs ombrarà ombrarem ombrareu ombraran | ||
| Condicional | Subjuntiu | Imperatiu | |||
| Present | Pretèrit imperfet | ||||
| ombraria ombraries ombraria ombraríem ombraríeu ombrarien | ombri ombris ombri ombrem ombreu ombrin | ombrés ombressis ombrés ombréssim ombréssiu ombressin | ombra ombri ombrem ombreu ombrin | ||
| Infinitiu | ombrar | ||||
|---|---|---|---|---|---|
| Gerundi | ombrant | ||||
| Participi |
|
Flexionat com: parlar
Paraula documentada en el Diccionari de la llengua catalana