transitiu
| Indicatiu | |||||
|---|---|---|---|---|---|
| Present | Pretèrit imperfet | Passat simple | Futur | ||
| amortitzo amortitzes amortitza amortitzem amortitzeu amortitzen | amortitzava amortitzaves amortitzava amortitzàvem amortitzàveu amortitzaven | amortitzí amortitzares amortitzà amortitzàrem amortitzàreu amortitzaren | amortitzaré amortitzaràs amortitzarà amortitzarem amortitzareu amortitzaran | ||
| Condicional | Subjuntiu | Imperatiu | |||
| Present | Pretèrit imperfet | ||||
| amortitzaria amortitzaries amortitzaria amortitzaríem amortitzaríeu amortitzarien | amortitzi amortitzis amortitzi amortitzem amortitzeu amortitzin | amortitzés amortitzessis amortitzés amortitzéssim amortitzéssiu amortitzessin | amortitza amortitzi amortitzem amortitzeu amortitzin | ||
| Infinitiu | amortitzar | ||||
|---|---|---|---|---|---|
| Gerundi | amortitzant | ||||
| Participi |
|
Flexionat com: parlar
forma nominal : amortització
Paraula documentada en el Diccionari de la llengua catalana