transitiu
| Indicatiu | |||||
|---|---|---|---|---|---|
| Present | Pretèrit imperfet | Passat simple | Futur | ||
| aboio aboies aboia aboiem aboieu aboien | aboiava aboiaves aboiava aboiàvem aboiàveu aboiaven | aboí aboiares aboià aboiàrem aboiàreu aboiaren | aboiaré aboiaràs aboiarà aboiarem aboiareu aboiaran | ||
| Condicional | Subjuntiu | Imperatiu | |||
| Present | Pretèrit imperfet | ||||
| aboiaria aboiaries aboiaria aboiaríem aboiaríeu aboiarien | aboï aboïs aboï aboiem aboieu aboïn | aboiés aboiessis aboiés aboiéssim aboiéssiu aboiessin | aboia aboï aboiem aboieu aboïn | ||
| Infinitiu | aboiar | ||||
|---|---|---|---|---|---|
| Gerundi | aboiant | ||||
| Participi |
|
Flexionat com: acomboiar
Paraula documentada en el Diccionari de la llengua catalana