| Indicatiu | |||||
|---|---|---|---|---|---|
| Present | Pretèrit imperfet | Passat simple | Futur | ||
| faxo faxes faxa faxem faxeu faxen | faxava faxaves faxava faxàvem faxàveu faxaven | faxí faxares faxà faxàrem faxàreu faxaren | faxaré faxaràs faxarà faxarem faxareu faxaran | ||
| Condicional | Subjuntiu | Imperatiu | |||
| Present | Pretèrit imperfet | ||||
| faxaria faxaries faxaria faxaríem faxaríeu faxarien | faxi faxis faxi faxem faxeu faxin | faxés faxessis faxés faxéssim faxéssiu faxessin | faxa faxi faxem faxeu faxin | ||
| Infinitiu | faxar | ||||
|---|---|---|---|---|---|
| Gerundi | faxant | ||||
| Participi |
|
Flexionat com: parlar