| Indicatiu | |||||
|---|---|---|---|---|---|
| Present | Pretèrit imperfet | Passat simple | Futur | ||
| xarrotejo xarroteges xarroteja xarrotegem xarrotegeu xarrotegen | xarrotejava xarrotejaves xarrotejava xarrotejàvem xarrotejàveu xarrotejaven | xarrotegí xarrotejares xarrotejà xarrotejàrem xarrotejàreu xarrotejaren | xarrotejaré xarrotejaràs xarrotejarà xarrotejarem xarrotejareu xarrotejaran | ||
| Condicional | Subjuntiu | Imperatiu | |||
| Present | Pretèrit imperfet | ||||
| xarrotejaria xarrotejaries xarrotejaria xarrotejaríem xarrotejaríeu xarrotejarien | xarrotegi xarrotegis xarrotegi xarrotegem xarrotegeu xarrotegin | xarrotegés xarrotegessis xarrotegés xarrotegéssim xarrotegéssiu xarrotegessin | xarroteja xarrotegi xarrotegem xarrotegeu xarrotegin | ||
| Infinitiu | xarrotejar | ||||
|---|---|---|---|---|---|
| Gerundi | xarrotejant | ||||
| Participi |
|
Flexionat com: pujar