| Indicatiu | |||||
|---|---|---|---|---|---|
| Present | Pretèrit imperfet | Passat simple | Futur | ||
| ruo rues rua ruem rueu ruen | ruava ruaves ruava ruàvem ruàveu ruaven | ruí ruares ruà ruàrem ruàreu ruaren | ruaré ruaràs ruarà ruarem ruareu ruaran | ||
| Condicional | Subjuntiu | Imperatiu | |||
| Present | Pretèrit imperfet | ||||
| ruaria ruaries ruaria ruaríem ruaríeu ruarien | rui ruis rui ruem rueu ruin | rués ruessis rués ruéssim ruéssiu ruessin | rua rui ruem rueu ruin | ||
| Infinitiu | ruar | ||||
|---|---|---|---|---|---|
| Gerundi | ruant | ||||
| Participi |
|
Flexionat com: parlar