| Indicatiu | |||||
|---|---|---|---|---|---|
| Present | Pretèrit imperfet | Passat simple | Futur | ||
| aguio aguies aguia aguiem aguieu aguien | aguiava aguiaves aguiava aguiàvem aguiàveu aguiaven | aguií aguiares aguià aguiàrem aguiàreu aguiaren | aguiaré aguiaràs aguiarà aguiarem aguiareu aguiaran | ||
| Condicional | Subjuntiu | Imperatiu | |||
| Present | Pretèrit imperfet | ||||
| aguiaria aguiaries aguiaria aguiaríem aguiaríeu aguiarien | aguii aguiis aguii aguiem aguieu aguiin | aguiés aguiessis aguiés aguiéssim aguiéssiu aguiessin | aguia aguii aguiem aguieu aguiin | ||
| Infinitiu | aguiar | ||||
|---|---|---|---|---|---|
| Gerundi | aguiant | ||||
| Participi |
|
Flexionat com: parlar