| Example | Forms
|
|---|
| parlar
|
| Indicatiu
|
|---|
| Present
| Pretèrit imperfet
| Passat simple
| Futur
|
parlo parles parla parlem parleu parlen
| parlava parlaves parlava parlàvem parlàveu parlaven
| parlí parlares parlà parlàrem parlàreu parlaren
| parlaré parlaràs parlarà parlarem parlareu parlaran
|
| Condicional
| Subjuntiu
| Imperatiu
| |
| Present
| Pretèrit imperfet
|
|
parlaria parlaries parlaria parlaríem parlaríeu parlarien
| parli parlis parli parlem parleu parlin
| parlés parlessis parlés parléssim parléssiu parlessin
| parla parli parlem parleu parlin
|
| Infinitiu | parlar |
|---|
| Gerundi | parlant |
|---|
| Participi | | parlat | parlada | | parlats | parlades |
|
|---|
|
| abarrocar
|
| Indicatiu
|
|---|
| Present
| Pretèrit imperfet
| Passat simple
| Futur
|
abarroco abarroques abarroca abarroquem abarroqueu abarroquen
| abarrocava abarrocaves abarrocava abarrocàvem abarrocàveu abarrocaven
| abarroquí abarrocares abarrocà abarrocàrem abarrocàreu abarrocaren
| abarrocaré abarrocaràs abarrocarà abarrocarem abarrocareu abarrocaran
|
| Condicional
| Subjuntiu
| Imperatiu
| |
| Present
| Pretèrit imperfet
|
|
abarrocaria abarrocaries abarrocaria abarrocaríem abarrocaríeu abarrocarien
| abarroqui abarroquis abarroqui abarroquem abarroqueu abarroquin
| abarroqués abarroquessis abarroqués abarroquéssim abarroquéssiu abarroquessin
| abarroca abarroqui abarroquem abarroqueu abarroquin
|
| Infinitiu | abarrocar |
|---|
| Gerundi | abarrocant |
|---|
| Participi | | abarrocat | abarrocada | | abarrocats | abarrocades |
|
|---|
|
| arremangar
|
| Indicatiu
|
|---|
| Present
| Pretèrit imperfet
| Passat simple
| Futur
|
arremango arremangues arremanga arremanguem arremangueu arremanguen
| arremangava arremangaves arremangava arremangàvem arremangàveu arremangaven
| arremanguí arremangares arremangà arremangàrem arremangàreu arremangaren
| arremangaré arremangaràs arremangarà arremangarem arremangareu arremangaran
|
| Condicional
| Subjuntiu
| Imperatiu
| |
| Present
| Pretèrit imperfet
|
|
arremangaria arremangaries arremangaria arremangaríem arremangaríeu arremangarien
| arremangui arremanguis arremangui arremanguem arremangueu arremanguin
| arremangués arremanguessis arremangués arremanguéssim arremanguéssiu arremanguessin
| arremanga arremangui arremanguem arremangueu arremanguin
|
| Infinitiu | arremangar |
|---|
| Gerundi | arremangant |
|---|
| Participi | | arremangat | arremangada | | arremangats | arremangades |
|
|---|
|
| apariar
|
| Indicatiu
|
|---|
| Present
| Pretèrit imperfet
| Passat simple
| Futur
|
apario aparies aparia apariem aparieu aparien
| apariava apariaves apariava apariàvem apariàveu apariaven
| aparií apariares aparià apariàrem apariàreu apariaren
| apariaré apariaràs apariarà apariarem apariareu apariaran
|
| Condicional
| Subjuntiu
| Imperatiu
| |
| Present
| Pretèrit imperfet
|
|
apariaria apariaries apariaria apariaríem apariaríeu apariarien
| apariï apariïs apariï apariem aparieu apariïn
| apariés apariessis apariés apariéssim apariéssiu apariessin
| aparia apariï apariem aparieu apariïn
|
| Infinitiu | apariar |
|---|
| Gerundi | apariant |
|---|
| Participi | | apariat | apariada | | apariats | apariades |
|
|---|
|
| pujar
|
| Indicatiu
|
|---|
| Present
| Pretèrit imperfet
| Passat simple
| Futur
|
pujo puges puja pugem pugeu pugen
| pujava pujaves pujava pujàvem pujàveu pujaven
| pugí pujares pujà pujàrem pujàreu pujaren
| pujaré pujaràs pujarà pujarem pujareu pujaran
|
| Condicional
| Subjuntiu
| Imperatiu
| |
| Present
| Pretèrit imperfet
|
|
pujaria pujaries pujaria pujaríem pujaríeu pujarien
| pugi pugis pugi pugem pugeu pugin
| pugés pugessis pugés pugéssim pugéssiu pugessin
| puja pugi pugem pugeu pugin
|
| Infinitiu | pujar |
|---|
| Gerundi | pujant |
|---|
| Participi | |
|---|
|
| boçar
|
| Indicatiu
|
|---|
| Present
| Pretèrit imperfet
| Passat simple
| Futur
|
boço boces boça bocem boceu bocen
| boçava boçaves boçava boçàvem boçàveu boçaven
| bocí boçares boçà boçàrem boçàreu boçaren
| boçaré boçaràs boçarà boçarem boçareu boçaran
|
| Condicional
| Subjuntiu
| Imperatiu
| |
| Present
| Pretèrit imperfet
|
|
boçaria boçaries boçaria boçaríem boçaríeu boçarien
| boci bocis boci bocem boceu bocin
| bocés bocessis bocés bocéssim bocéssiu bocessin
| boça boci bocem boceu bocin
|
| Infinitiu | boçar |
|---|
| Gerundi | boçant |
|---|
| Participi | |
|---|
|
| servir
|
| Indicatiu
|
|---|
| Present
| Pretèrit imperfet
| Passat simple
| Futur
|
serveixo serveixes serveix servim serviu serveixen
| servia servies servia servíem servíeu servien
| serví servires serví servírem servíreu serviren
| serviré serviràs servirà servirem servireu serviran
|
| Condicional
| Subjuntiu
| Imperatiu
| |
| Present
| Pretèrit imperfet
|
|
serviria serviries serviria serviríem serviríeu servirien
| serveixi serveixis serveixi servim serviu serveixin
| servís servissis servís servíssim servíssiu servissin
| serveix serveixi servim serviu serveixin
|
| Infinitiu | servir |
|---|
| Gerundi | servint |
|---|
| Participi | | servit | servida | | servits | servides |
|
|---|
|
| instruir
|
| Indicatiu
|
|---|
| Present
| Pretèrit imperfet
| Passat simple
| Futur
|
instrueixo instrueixes instrueix instruïm instruïu instrueixen
| instruïa instruïes instruïa instruíem instruíeu instruïen
| instruí instruïes instruí instruírem instruíreu instruïren
| instruiré instruiràs instruirà instruirem instruireu instruiran
|
| Condicional
| Subjuntiu
| Imperatiu
| |
| Present
| Pretèrit imperfet
|
|
instruiria instruiries instruiria instruiríem instruiríeu instruirien
| instrueixi instrueixis instrueixi instruïm instruïu instrueixin
| instruís instruïssis instruís instruíssim instruíssiu instruïssin
| instrueix instrueixi instruïm instruïu instrueixin
|
| Infinitiu | instruir |
|---|
| Gerundi | instruint |
|---|
| Participi | | instruït | instruïda | | instruïts | instruïdes |
|
|---|
|
| dormir
|
| Indicatiu
|
|---|
| Present
| Pretèrit imperfet
| Passat simple
| Futur
|
dormo dorms dorm dormim dormiu dormen
| dormia dormies dormia dormíem dormíeu dormien
| dormí dormires dormí dormírem dormíreu dormiren
| dormiré dormiràs dormirà dormirem dormireu dormiran
|
| Condicional
| Subjuntiu
| Imperatiu
| |
| Present
| Pretèrit imperfet
|
|
dormiria dormiries dormiria dormiríem dormiríeu dormirien
| dormi dormis dormi dormim dormiu dormin
| dormís dormissis dormís dormíssim dormíssiu dormissin
| dorm dormi dormim dormiu dormin
|
| Infinitiu | dormir |
|---|
| Gerundi | dormint |
|---|
| Participi | | dormit | dormida | | dormits | dormides |
|
|---|
|
| acomboiar
|
| Indicatiu
|
|---|
| Present
| Pretèrit imperfet
| Passat simple
| Futur
|
acomboio acomboies acomboia acomboiem acomboieu acomboien
| acomboiava acomboiaves acomboiava acomboiàvem acomboiàveu acomboiaven
| acomboí acomboiares acomboià acomboiàrem acomboiàreu acomboiaren
| acomboiaré acomboiaràs acomboiarà acomboiarem acomboiareu acomboiaran
|
| Condicional
| Subjuntiu
| Imperatiu
| |
| Present
| Pretèrit imperfet
|
|
acomboiaria acomboiaries acomboiaria acomboiaríem acomboiaríeu acomboiarien
| acomboï acomboïs acomboï acomboiem acomboieu acomboïn
| acomboiés acomboiessis acomboiés acomboiéssim acomboiéssiu acomboiessin
| acomboia acomboï acomboiem acomboieu acomboïn
|
| Infinitiu | acomboiar |
|---|
| Gerundi | acomboiant |
|---|
| Participi | | acomboiat | acomboiada | | acomboiats | acomboiades |
|
|---|
|
| sobrevindre
|
| Indicatiu
|
|---|
| Present
| Pretèrit imperfet
| Passat simple
| Futur
|
sobrevinc sobrevens sobrevé sobrevenim sobreveniu sobrevenen
| sobrevenia sobrevenies sobrevenia sobreveníem sobreveníeu sobrevenien
| sobrevinguí sobrevingueres sobrevingué sobrevinguérem sobrevinguéreu sobrevingueren
| sobrevindré sobrevindràs sobrevindrà sobrevindrem sobrevindreu sobrevindran
|
| Condicional
| Subjuntiu
| Imperatiu
| |
| Present
| Pretèrit imperfet
|
|
sobrevindria sobrevindries sobrevindria sobrevindríem sobrevindríeu sobrevindrien
| sobrevingui sobrevinguis sobrevingui sobrevinguem sobrevingueu sobrevinguin
| sobrevingués sobrevinguessis sobrevingués sobrevinguéssim sobrevinguéssiu sobrevinguessin
| sobrevén sobrevingui sobrevinguem sobreveniu sobrevinguin
|
| Infinitiu | sobrevindre |
|---|
| Gerundi | sobrevenint |
|---|
| Participi | | sobrevingut | sobrevinguda | | sobrevinguts | sobrevingudes |
|
|---|
|
| sobrevenir
|
| Indicatiu
|
|---|
| Present
| Pretèrit imperfet
| Passat simple
| Futur
|
sobrevinc sobrevens sobrevé sobrevenim sobreveniu sobrevenen
| sobrevenia sobrevenies sobrevenia sobreveníem sobreveníeu sobrevenien
| sobrevinguí sobrevingueres sobrevingué sobrevinguérem sobrevinguéreu sobrevingueren
| sobrevindré sobrevindràs sobrevindrà sobrevindrem sobrevindreu sobrevindran
|
| Condicional
| Subjuntiu
| Imperatiu
| |
| Present
| Pretèrit imperfet
|
|
sobrevindria sobrevindries sobrevindria sobrevindríem sobrevindríeu sobrevindrien
| sobrevingui sobrevinguis sobrevingui sobrevinguem sobrevingueu sobrevinguin
| sobrevingués sobrevinguessis sobrevingués sobrevinguéssim sobrevinguéssiu sobrevinguessin
| sobrevén sobrevingui sobrevinguem sobreveniu sobrevinguin
|
| Infinitiu | sobrevenir |
|---|
| Gerundi | sobrevenint |
|---|
| Participi | | sobrevingut | sobrevinguda | | sobrevinguts | sobrevingudes |
|
|---|
|
| fugir
|
| Indicatiu
|
|---|
| Present
| Pretèrit imperfet
| Passat simple
| Futur
|
fujo fuges fuig fugim fugiu fugen
| fugia fugies fugia fugíem fugíeu fugien
| fugí fugires fugí fugírem fugíreu fugiren
| fugiré fugiràs fugirà fugirem fugireu fugiran
|
| Condicional
| Subjuntiu
| Imperatiu
| |
| Present
| Pretèrit imperfet
|
|
fugiria fugiries fugiria fugiríem fugiríeu fugirien
| fugi fugis fugi fugim fugiu fugin
| fugís fugissis fugís fugíssim fugíssiu fugissin
| fuig fugi fugim fugiu fugin
|
| Infinitiu | fugir |
|---|
| Gerundi | fugint |
|---|
| Participi | |
|---|
|
| desconfir
|
| Indicatiu
|
|---|
| Present
| Pretèrit imperfet
| Passat simple
| Futur
|
desconfo desconfs desconf desconfim desconfiu desconfen
| desconfia desconfies desconfia desconfíem desconfíeu desconfien
| desconfí desconfires desconfí desconfírem desconfíreu desconfiren
| desconfiré desconfiràs desconfirà desconfirem desconfireu desconfiran
|
| Condicional
| Subjuntiu
| Imperatiu
| |
| Present
| Pretèrit imperfet
|
|
desconfiria desconfiries desconfiria desconfiríem desconfiríeu desconfirien
| desconfi desconfis desconfi desconfim desconfiu desconfin
| desconfís desconfissis desconfís desconfissim desconfissiu desconfíssin
| desconf desconfi desconfim desconfiu desconfin
|
| Infinitiu | desconfir |
|---|
| Gerundi | desconfint |
|---|
| Participi | | desconfit | desconfida | | desconfits | desconfides |
|
|---|
|
| admetre
|
| Indicatiu
|
|---|
| Present
| Pretèrit imperfet
| Passat simple
| Futur
|
admeto admets admet admetem admeteu admeten
| admetia admeties admetia admetíem admetíeu admetien
| admetí admeteres admeté admetérem admetéreu admeteren
| admetré admetràs admetrà admetrem admetreu admetran
|
| Condicional
| Subjuntiu
| Imperatiu
| |
| Present
| Pretèrit imperfet
|
|
admetria admetries admetria admetríem admetríeu admetrien
| admeti admetis admeti admetem admeteu admetin
| admetés admetessis admetés admetéssim admetéssiu admetessin
| admet admeti admetem admeteu admetin
|
| Infinitiu | admetre |
|---|
| Gerundi | admetent |
|---|
| Participi | | admès | admesa | | admesos | admeses |
|
|---|
|
| combatre
|
| Indicatiu
|
|---|
| Present
| Pretèrit imperfet
| Passat simple
| Futur
|
combato combats combat combatem combateu combaten
| combatia combaties combatia combatíem combatíeu combatien
| combatí combateres combaté combatérem combatéreu combateren
| combatré combatràs combatrà combatrem combatreu combatran
|
| Condicional
| Subjuntiu
| Imperatiu
| |
| Present
| Pretèrit imperfet
|
|
combatria combatries combatria combatríem combatríeu combatrien
| combati combatis combati combatem combateu combatin
| combatés combatessis combatés combatéssim combatéssiu combatessin
| combat combati combatem combateu combatin
|
| Infinitiu | combatre |
|---|
| Gerundi | combatent |
|---|
| Participi | | combatut | combatuda | | combatuts | combatudes |
|
|---|
|
| cruixir
|
| Indicatiu
|
|---|
| Present
| Pretèrit imperfet
| Passat simple
| Futur
|
cruixo cruixes cruix cruixim cruixiu cruixen
| cruixia cruixies cruixia cruixíem cruixíeu cruixien
| cruixí cruixires cruixí cruixírem cruixíreu cruixiren
| cruixiré cruixiràs cruixirà cruixirem cruixireu cruixiran
|
| Condicional
| Subjuntiu
| Imperatiu
| |
| Present
| Pretèrit imperfet
|
|
cruixiria cruixiries cruixiria cruixiríem cruixiríeu cruixirien
| cruixi cruixis cruixi cruixim cruixiu cruixin
| cruixís cruixissis cruixís cruixíssim cruixíssiu cruixissin
| cruix cruixi cruixim cruixiu cruixin
|
| Infinitiu | cruixir |
|---|
| Gerundi | cruixint |
|---|
| Participi | | cruixit | cruixida | | cruixits | cruixides |
|
|---|
|
| beure
|
| Indicatiu
|
|---|
| Present
| Pretèrit imperfet
| Passat simple
| Futur
|
bec beus beu bevem beveu beuen
| bevia bevies bevia bevíem bevíeu bevien
| beguí begueres begué beguérem beguéreu begueren
| beuré beuràs beurà beurem beureu beuran
|
| Condicional
| Subjuntiu
| Imperatiu
| |
| Present
| Pretèrit imperfet
|
|
beuria beuries beuria beuríem beuríeu beurien
| begui beguis begui beguem begueu beguin
| begués beguessis begués beguéssim beguéssiu beguessin
| beu begui beguem beveu beguin
|
| Infinitiu | beure |
|---|
| Gerundi | bevent |
|---|
| Participi | |
|---|
|
| esvair
|
| Indicatiu
|
|---|
| Present
| Pretèrit imperfet
| Passat simple
| Futur
|
esvaeixo esvaeixes esvaeix esvaïm esvaïu esvaeixen
| esvaïa esvaïes esvaïa esvaíem esvaíeu esvaïen
| esvaí esvaïres esvaí esvaírem esvaíreu esvaïren
| esvairé esvairàs esvairà esvairem esvaireu esvairan
|
| Condicional
| Subjuntiu
| Imperatiu
| |
| Present
| Pretèrit imperfet
|
|
esvairia esvairies esvairia esvairíem esvairíeu esvairien
| esvaeixi esvaeixis esvaeixi esvaïm esvaïu esvaeixin
| esvaís esvaïssis esvaís esvaíssim esvaíssiu esvaïssin
| esvaeix esvaeixi esvaïm esvaïu esvaeixin
|
| Infinitiu | esvair |
|---|
| Gerundi | esvaint |
|---|
| Participi | | esvaït | esvaïda | | esvaïts | esvaïdes |
|
|---|
|
| inscriure
|
| Indicatiu
|
|---|
| Present
| Pretèrit imperfet
| Passat simple
| Futur
|
inscric inscrius inscriu inscrivim inscriviu inscriuen
| inscrivia inscrivies inscrivia inscrivíem inscrivíeu inscrivien
| inscriví o inscriguí inscrivires o inscrigueres inscriví o inscrigué inscrivírem o inscriguérem inscrivíreu o inscriguéreu inscriviren o inscrigueren
| inscriuré inscriuràs inscriurà inscriurem inscriureu inscriuran
|
| Condicional
| Subjuntiu
| Imperatiu
| |
| Present
| Pretèrit imperfet
|
|
inscriuria inscriuries inscriuria inscriuríem inscriuríeu inscriurien
| inscrigui inscriguis inscrigui inscriguem inscrigueu inscriguin
| inscrivís o inscrigués inscrivissis o inscriguessis inscrivís o inscrigués inscrivíssim o inscriguéssim inscrivíssiu o inscriguéssiu inscrivissin o inscriguessin
| inscriu inscrigui inscriguem inscriviu inscriguin
|
| Infinitiu | inscriure |
|---|
| Gerundi | inscrivint |
|---|
| Participi | | inscrit | inscrita | | inscrits | inscrites |
|
|---|
|
| confondre
|
| Indicatiu
|
|---|
| Present
| Pretèrit imperfet
| Passat simple
| Futur
|
confonc confons confon confonem confoneu confonen
| confonia confonies confonia confoníem confoníeu confonien
| confonguí confongueres confongué confonguérem confonguéreu confongueren
| confondré confondràs confondrà confondrem confondreu confondran
|
| Condicional
| Subjuntiu
| Imperatiu
| |
| Present
| Pretèrit imperfet
|
|
confondria confondries confondria confondríem confondríeu confondrien
| confongui confonguis confongui confonguem confongueu confonguin
| confongués confonguessis confongués confonguéssim confonguéssiu confonguessin
| confon confongui confonguem confoneu confonguin
|
| Infinitiu | confondre |
|---|
| Gerundi | confonent |
|---|
| Participi | | confós | confosa | | confosos | confoses |
|
|---|
|
| desfer
|
| Indicatiu
|
|---|
| Present
| Pretèrit imperfet
| Passat simple
| Futur
|
desfaig desfàs desfà desfem desfeu desfan
| desfeia desfeies desfeia desfèiem desfèieu desfeien
| desfiu desferes desféu desférem desféreu desferen
| desfaré desfaràs desfarà desfarem desfareu desfaran
|
| Condicional
| Subjuntiu
| Imperatiu
| |
| Present
| Pretèrit imperfet
|
|
desfaria desfaries desfaria desfaríem desfaríeu desfarien
| desfaci desfacis desfaci desfem o desfacem desfeu o desfaceu desfacin
| desfés desfessis desfés desféssim desféssiu desfessin
| desfés desfaci desfem o desfacem desfeu desfacin
|
| Infinitiu | desfer |
|---|
| Gerundi | desfent |
|---|
| Participi | | desfet | desfeta | | desfets | desfetes |
|
|---|
|
| maldir
|
| Indicatiu
|
|---|
| Present
| Pretèrit imperfet
| Passat simple
| Futur
|
maldic maldius maldiu maldiem maldieu maldiuen
| maldeia maldeies maldeia maldèiem maldèieu maldeien
| maldiguí maldigueres maldigué maldiguérem maldiguéreu maldigueren
| maldiré maldiràs maldirà maldirem maldireu maldiran
|
| Condicional
| Subjuntiu
| Imperatiu
| |
| Present
| Pretèrit imperfet
|
|
maldiria maldiries maldiria maldiríem maldiríeu maldirien
| maldigui maldiguis maldigui maldiguem maldigueu maldiguin
| maldigués maldiguessis maldigués maldiguéssim maldiguéssiu maldiguessin
| maldigues o maldiu maldigui maldiguem maldigueu o maldieu maldiguin
|
| Infinitiu | maldir |
|---|
| Gerundi | maldient |
|---|
| Participi | | maldit | maldita | | maldits | maldites |
|
|---|
|
| excloure
|
| Indicatiu
|
|---|
| Present
| Pretèrit imperfet
| Passat simple
| Futur
|
excloc exclous exclou excloem excloeu exclouen
| excloïa excloïes excloïa excloíem excloíeu excloïen
| excloguí exclogueres exclogué excloguérem excloguéreu exclogueren
| exclouré exclouràs exclourà exclourem excloureu exclouran
|
| Condicional
| Subjuntiu
| Imperatiu
| |
| Present
| Pretèrit imperfet
|
|
exclouria exclouries exclouria exclouríem exclouríeu exclourien
| exclogui excloguis exclogui excloguem exclogueu excloguin
| exclogués excloguessis exclogués excloguéssim excloguéssiu excloguessin
| exclou exclogui excloguem excloeu excloguin
|
| Infinitiu | excloure |
|---|
| Gerundi | excloent |
|---|
| Participi | | exclòs | exclosa | | exclosos | excloses |
|
|---|
|
| decaure
|
| Indicatiu
|
|---|
| Present
| Pretèrit imperfet
| Passat simple
| Futur
|
decaic decaus decau decaiem decaieu decauen
| dequeia dequeies dequeia dequèiem dequèieu dequeien
| decaiguí decaigueres decaigué decaiguérem decaiguéreu decaigueren
| decauré decauràs decaurà decaurem decaureu decauran
|
| Condicional
| Subjuntiu
| Imperatiu
| |
| Present
| Pretèrit imperfet
|
|
decauria decauries decauria decauríem decauríeu decaurien
| decaigui decaiguis decaigui decaiguem decaigueu decaiguin
| decaigués decaiguessis decaigués decaiguéssim decaiguéssiu decaiguessin
| decau decaigui decaiguem decaieu decaiguin
|
| Infinitiu | decaure |
|---|
| Gerundi | decaient |
|---|
| Participi | | decaigut | decaiguda | | decaiguts | decaigudes |
|
|---|
|
| riure
|
| Indicatiu
|
|---|
| Present
| Pretèrit imperfet
| Passat simple
| Futur
|
ric rius riu riem rieu riuen
| reia reies reia rèiem rèieu reien
| riguí rigueres rigué riguérem riguéreu rigueren
| riuré riuràs riurà riurem riureu riuran
|
| Condicional
| Subjuntiu
| Imperatiu
| |
| Present
| Pretèrit imperfet
|
|
riuria riuries riuria riuríem riuríeu riurien
| rigui riguis rigui riguem rigueu riguin
| rigués riguessis rigués riguéssim riguéssiu riguessin
| riu rigui riguem rieu riguin
|
| Infinitiu | riure |
|---|
| Gerundi | rient |
|---|
| Participi | |
|---|
|
| veure
|
| Indicatiu
|
|---|
| Present
| Pretèrit imperfet
| Passat simple
| Futur
|
veig veus veu veiem veieu veuen
| veia veies veia vèiem vèieu veien
| viu veieres o veres veié o véu veiérem o vérem veiéreu o véreu veieren o veren
| veuré veuràs veurà veurem veureu veuran
|
| Condicional
| Subjuntiu
| Imperatiu
| |
| Present
| Pretèrit imperfet
|
|
veuria veuries veuria veuríem veuríeu veurien
| vegi vegis vegi vegem vegeu vegin
| veiés veiessis veiés veiéssim veiéssiu veiessin
| veges o veu vegi vegem vegeu o veieu vegin
|
| Infinitiu | veure |
|---|
| Gerundi | veient |
|---|
| Participi | | vist | vista | | vists o vistos | vistes |
|
|---|
|
| encendre
|
| Indicatiu
|
|---|
| Present
| Pretèrit imperfet
| Passat simple
| Futur
|
encenc encens encén encenem enceneu encenen
| encenia encenies encenia enceníem enceníeu encenien
| encenguí encengueres encengué encenguérem encenguéreu encengueren
| encendré encendràs encendrà encendrem encendreu encendran
|
| Condicional
| Subjuntiu
| Imperatiu
| |
| Present
| Pretèrit imperfet
|
|
encendria encendries encendria encendríem encendríeu encendrien
| encengui encenguis encengui encenguem encengueu encenguin
| encengués encenguessis encengués encenguéssim encenguéssiu encenguessin
| encén encengui encenguem enceneu encenguin
|
| Infinitiu | encendre |
|---|
| Gerundi | encenent |
|---|
| Participi | | encès | encesa | | encesos | enceses |
|
|---|
|
| sotaiguar
|
| Indicatiu
|
|---|
| Present
| Pretèrit imperfet
| Passat simple
| Futur
|
sotaiguo sotaigües sotaigua sotaigüem sotaigüeu sotaigüen
| sotaiguava sotaiguaves sotaiguava sotaiguàvem sotaiguàveu sotaiguaven
| sotaigüí sotaiguares sotaiguà sotaiguàrem sotaiguàreu sotaiguaven
| sotaiguaré sotaiguaràs sotaiguarà sotaiguarem sotaiguareu sotaiguaran
|
| Condicional
| Subjuntiu
| Imperatiu
| |
| Present
| Pretèrit imperfet
|
|
sotaiguaria sotaiguaries sotaiguaria sotaiguaríem sotaiguaríeu sotaiguarien
| sotaigüi sotaigüis sotaigüi sotaigüem sotaigüeu sotaigüin
| sotaigüés sotaigüessis sotaigüés sotaigüéssim sotaigüéssiu sotaigüessin
| sotaigua sotaigüi sotaigüem sotaigüeu sotaigüin
|
| Infinitiu | sotaiguar |
|---|
| Gerundi | sotaiguant |
|---|
| Participi | | sotaiguat | sotaiguada | | sotaiguats | sotaiguades |
|
|---|
|
| liquar
|
| Indicatiu
|
|---|
| Present
| Pretèrit imperfet
| Passat simple
| Futur
|
liquo liqües liqua liqüem liqüeu liqüen
| liquava liquaves liquava liquàvem liquàveu liquaven
| liqüí liquares liquà liquàrem liquàreu liquaren
| liquaré liquaràs liquarà liquarem liquareu liquaran
|
| Condicional
| Subjuntiu
| Imperatiu
| |
| Present
| Pretèrit imperfet
|
|
liquaria liquaries liquaria liquaríem liquaríeu liquarien
| liqüi liqüis liqüi liqüem liqüeu liqüin
| liqüés liqüessis liqüés liqüéssim liqüéssiu liqüessin
| liqua liqüi liqüem liqüeu liqüin
|
| Infinitiu | liquar |
|---|
| Gerundi | liquant |
|---|
| Participi | | liquat | liquada | | liquats | liquades |
|
|---|
|
| prevaldre
|
| Indicatiu
|
|---|
| Present
| Pretèrit imperfet
| Passat simple
| Futur
|
prevalc prevals preval prevalem prevaleu prevalen
| prevalia prevalies prevalia prevalíem prevalíeu prevalien
| prevalguí prevalgueres prevalgué prevalguérem prevalguéreu prevalgueren
| prevaldré prevaldràs prevaldrà prevaldrem prevaldreu prevaldran
|
| Condicional
| Subjuntiu
| Imperatiu
| |
| Present
| Pretèrit imperfet
|
|
prevaldria prevaldries prevaldria prevaldríem prevaldríeu prevaldrien
| prevalgui prevalguis prevalgui prevalguem prevalgueu prevalguin
| prevalgués prevalguessis prevalgués prevalguéssim prevalguéssiu prevalguessin
| preval prevalgui prevalguem prevaleu prevalguin
|
| Infinitiu | prevaldre |
|---|
| Gerundi | prevalent |
|---|
| Participi | | prevalgut | prevalguda | | prevalguts | prevalgudes |
|
|---|
|
| absoldre
|
| Indicatiu
|
|---|
| Present
| Pretèrit imperfet
| Passat simple
| Futur
|
absolc absols absol absolem absoleu absolen
| absolia absolies absolia absolíem absolíeu absolien
| absolguí absolgueres absolgué absolguérem absolguéreu absolgueren
| absoldré absoldràs absoldrà absoldrem absoldreu absoldran
|
| Condicional
| Subjuntiu
| Imperatiu
| |
| Present
| Pretèrit imperfet
|
|
absoldria absoldries absoldria absoldríem absoldríeu absoldrien
| absolgui absolguis absolgui absolguem absolgueu absolguin
| absolgués absolguessis absolgués absolguéssim absolguéssiu absolguessin
| absol absolgui absolguem absoleu absolguin
|
| Infinitiu | absoldre |
|---|
| Gerundi | absolent |
|---|
| Participi | | absolt | absolta | | absolts | absoltes |
|
|---|
|
| traure
|
| Indicatiu
|
|---|
| Present
| Pretèrit imperfet
| Passat simple
| Futur
|
trac traus trau traiem traieu trauen
| treia treies treia trèiem trèieu treien
| traguí tragueres tragué traguérem traguéreu tragueren
| trauré trauràs traurà traurem traureu trauran
|
| Condicional
| Subjuntiu
| Imperatiu
| |
| Present
| Pretèrit imperfet
|
|
trauria trauries trauria trauríem trauríeu traurien
| tragui traguis tragui traguem tragueu traguin
| tragués traguessis tragués traguéssim traguéssiu traguessin
| trau tragui traguem traieu traguin
|
| Infinitiu | traure |
|---|
| Gerundi | traient |
|---|
| Participi | |
|---|
|
| treure
|
| Indicatiu
|
|---|
| Present
| Pretèrit imperfet
| Passat simple
| Futur
|
trec treus treu traiem traieu treuen
| treia treies treia trèiem trèieu treien
| traguí tragueres tragué traguérem traguéreu tragueren
| trauré trauràs traurà traurem traureu trauran
|
| Condicional
| Subjuntiu
| Imperatiu
| |
| Present
| Pretèrit imperfet
|
|
trauria trauries trauria trauríem trauríeu traurien
| tregui treguis tregui traguem tragueu treguin
| tragués traguessis tragués traguéssim traguéssiu traguessin
| treu tregui traguem traieu treguin
|
| Infinitiu | treure |
|---|
| Gerundi | traient |
|---|
| Participi | |
|---|
|
| collir
|
| Indicatiu
|
|---|
| Present
| Pretèrit imperfet
| Passat simple
| Futur
|
cullo culls cull collim colliu cullen
| collia collies collia collíem collíeu collien
| collí collires collí collírem collíreu colliren
| colliré colliràs collirà collirem collireu colliran
|
| Condicional
| Subjuntiu
| Imperatiu
| |
| Present
| Pretèrit imperfet
|
|
colliria colliries colliria colliríem colliríeu collirien
| culli cullis culli collim colliu cullin
| collís collissis collís collíssim collíssiu collissin
| cull culli collim colliu cullin
|
| Infinitiu | collir |
|---|
| Gerundi | collint |
|---|
| Participi | | collit | collida | | collits | collides |
|
|---|
|
| complir
|
| Indicatiu
|
|---|
| Present
| Pretèrit imperfet
| Passat simple
| Futur
|
compleixo compleixes compleix complim compliu compleixen
| complia complies complia complíem complíeu complien
| complí complires complí complírem complíreu compliren
| compliré compliràs complirà complirem complireu compliran
|
| Condicional
| Subjuntiu
| Imperatiu
| |
| Present
| Pretèrit imperfet
|
|
compliria compliries compliria compliríem compliríeu complirien
| compleixi compleixis compleixi complim compliu compleixin
| complís complissis complís complíssim complíssiu complissin
| - compleix compleixi complim compliu compleixin
|
| Infinitiu | complir |
|---|
| Gerundi | complint |
|---|
| Participi | | complit o complert | complida o complerta | | complits o complerts | complertes o complides |
|
|---|
|
| córrer
|
| Indicatiu
|
|---|
| Present
| Pretèrit imperfet
| Passat simple
| Futur
|
corro corres corre correm correu corren
| corria corries corria corríem corríeu corrien
| correguí corregueres corregué correguérem correguéreu corregueren
| correré correràs correrà correrem correreu correran
|
| Condicional
| Subjuntiu
| Imperatiu
| |
| Present
| Pretèrit imperfet
|
|
correria correries correria correríem correríeu correrien
| corri corris corri correm o correguem correu o corregueu corrin
| corregués correguessis corregués correguéssim correguéssiu correguessin
| corre corri correm o correguem correu corrin
|
| Infinitiu | córrer |
|---|
| Gerundi | corrent |
|---|
| Participi | | corregut | correguda | | correguts | corregudes |
|
|---|
|
| créixer
|
| Indicatiu
|
|---|
| Present
| Pretèrit imperfet
| Passat simple
| Futur
|
creixo creixes creix creixem creixeu creixen
| creixia creixies creixia creixíem creixíeu creixien
| creixí o cresquí creixeres o cresqueres creixé o cresqué creixérem o cresquérem creixéreu o cresquéreu creixeren o cresqueren
| creixeré creixeràs creixerà creixerem creixereu creixeran
|
| Condicional
| Subjuntiu
| Imperatiu
| |
| Present
| Pretèrit imperfet
|
|
creixeria creixeries creixeria creixeríem creixeríeu creixerien
| creixi creixis creixi creixem o cresquem creixeu o cresqueu creixin
| creixés o cresqués creixessis o cresquessis creixés o cresqués creixéssim o cresquéssim creixéssiu o cresquéssiu creixessin o cresquessin
| creix creixi creixem o cresquem creixeu creixin
|
| Infinitiu | créixer |
|---|
| Gerundi | creixent |
|---|
| Participi | | crescut | crescuda | | crescuts | crescudes |
|
|---|
|
| jaure
|
| Indicatiu
|
|---|
| Present
| Pretèrit imperfet
| Passat simple
| Futur
|
jac jaus jau jaiem jaieu jauen
| jeia jeies jeia jèiem jèieu jeien
| jaguí jagueres jagué jaguérem jaguéreu jagueren
| jauré jauràs jaurà jaurem jaureu jauran
|
| Condicional
| Subjuntiu
| Imperatiu
| |
| Present
| Pretèrit imperfet
|
|
jauria jauries jauria jauríem jauríeu jaurien
| jagui jaguis jagui jaguem jagueu jaguin
| jagués jaguessis jagués jaguéssim jaguéssiu jaguessin
| jau jagui jaguem jaieu jaguin
|
| Infinitiu | jaure |
|---|
| Gerundi | jaient |
|---|
| Participi | |
|---|
|
| jeure
|
| Indicatiu
|
|---|
| Present
| Pretèrit imperfet
| Passat simple
| Futur
|
jec jeus jeu jaiem jaieu jeuen
| jeia jeies jeia jèiem jèieu jeien
| jaguí jagueres jagué jaguérem jaguéreu jagueren
| jauré jauràs jaurà jaurem jaureu jauran
|
| Condicional
| Subjuntiu
| Imperatiu
| |
| Present
| Pretèrit imperfet
|
|
jauria jauries jauria jauríem jauríeu jaurien
| jegui jeguis jegui jaguem jagueu jeguin
| jagués jaguessis jagués jaguéssim jaguéssiu jaguessin
| jeu jegui jaguem jaieu jeguin
|
| Infinitiu | jeure |
|---|
| Gerundi | jaient |
|---|
| Participi | |
|---|
|
| aparèixer
|
| Indicatiu
|
|---|
| Present
| Pretèrit imperfet
| Passat simple
| Futur
|
apareixo o aparec apareixes apareix apareixem apareixeu apareixen
| apareixia apareixies apareixia apareixíem apareixíeu apareixien
| apareguí aparegueres aparegué apareguérem apareguéreu aparegueren
| apareixeré apareixeràs apareixerà apareixerem apareixereu apareixeran
|
| Condicional
| Subjuntiu
| Imperatiu
| |
| Present
| Pretèrit imperfet
|
|
apareixeria apareixeries apareixeria apareixeríem apareixeríeu apareixerien
| aparegui apareguis aparegui apareguem aparegueu apareguin
| aparegués apareguessis aparegués apareguéssim apareguéssiu apareguessin
| - apareix aparegui apareguem apareixeu apareguin
|
| Infinitiu | aparèixer |
|---|
| Gerundi | apareixent |
|---|
| Participi | | aparegut | apareguda | | apareguts | aparegudes |
|
|---|
|
| rebre
|
| Indicatiu
|
|---|
| Present
| Pretèrit imperfet
| Passat simple
| Futur
|
rebo reps rep rebem rebeu reben
| rebia rebies rebia rebíem rebíeu rebien
| rebí reberes rebé rebérem rebéreu reberen
| rebré rebràs rebrà rebrem rebreu rebran
|
| Condicional
| Subjuntiu
| Imperatiu
| |
| Present
| Pretèrit imperfet
|
|
rebria rebries rebria rebríem rebríeu rebrien
| rebi rebis rebi rebem rebeu rebin
| rebés rebessis rebés rebéssim rebéssiu rebessin
| rep rebi rebem rebeu rebin
|
| Infinitiu | rebre |
|---|
| Gerundi | rebent |
|---|
| Participi | |
|---|
|
| aprendre
|
| Indicatiu
|
|---|
| Present
| Pretèrit imperfet
| Passat simple
| Futur
|
aprenc aprens aprèn aprenem apreneu aprenen
| aprenia aprenies aprenia apreníem apreníeu aprenien
| aprenguí aprengueres aprengué aprenguérem aprenguéreu aprengueren
| aprendré aprendràs aprendrà aprendrem aprendreu aprendran
|
| Condicional
| Subjuntiu
| Imperatiu
| |
| Present
| Pretèrit imperfet
|
|
aprendria aprendries aprendria aprendríem aprendríeu aprendrien
| aprengui aprenguis aprengui aprenguem aprengueu aprenguin
| aprengués aprenguessis aprengués aprenguéssim aprenguéssiu aprenguessin
| aprèn aprengui aprenguem apreneu aprenguin
|
| Infinitiu | aprendre |
|---|
| Gerundi | aprenent |
|---|
| Participi | | après | apresa | | apresos | apreses |
|
|---|
|
| creure
|
| Indicatiu
|
|---|
| Present
| Pretèrit imperfet
| Passat simple
| Futur
|
crec creus creu creiem creieu creuen
| creia creies creia crèiem crèieu creien
| creguí cregueres cregué creguérem creguéreu cregueren
| creuré creuràs creurà creurem creureu creuran
|
| Condicional
| Subjuntiu
| Imperatiu
| |
| Present
| Pretèrit imperfet
|
|
creuria creuries creuria creuríem creuríeu creurien
| cregui creguis cregui creguem cregueu creguin
| cregués creguessis cregués creguéssim creguéssiu creguessin
| creu cregui creguem creieu creguin
|
| Infinitiu | creure |
|---|
| Gerundi | creient |
|---|
| Participi | | cregut | creguda | | creguts | cregudes |
|
|---|
|
| atènyer
|
| Indicatiu
|
|---|
| Present
| Pretèrit imperfet
| Passat simple
| Futur
|
atenyo atenys ateny atenyem atenyeu atenyen
| atenyia atenyies atenyia atenyíem atenyíeu atenyien
| atenyí atenyeres atenyé atenyérem atenyéreu atenyeren
| atenyeré atenyeràs atenyerà atenyerem atenyereu atenyeran
|
| Condicional
| Subjuntiu
| Imperatiu
| |
| Present
| Pretèrit imperfet
|
|
atenyeria atenyeries atenyeria atenyeríem atenyeríeu atenyerien
| atenyi atenyis atenyi atenyem atenyeu atenyin
| atenyés atenyessis atenyés atenyéssim atenyéssiu atenyessin
| ateny atenyi atenyem atenyeu atenyin
|
| Infinitiu | atènyer |
|---|
| Gerundi | atenyent |
|---|
| Participi | |
|---|
|
| malvendre
|
| Indicatiu
|
|---|
| Present
| Pretèrit imperfet
| Passat simple
| Futur
|
malvenc malvens malvèn malvenem malveneu malvenen
| malvenia malvenies malvenia malveníem malveníeu malvenien
| malvenguí malvengueres malvengué malvenguérem malvenguéreu malvengueren
| malvendré malvendràs malvendrà malvendrem malvendreu malvendran
|
| Condicional
| Subjuntiu
| Imperatiu
| |
| Present
| Pretèrit imperfet
|
|
malvendria malvendries malvendria malvendríem malvendríeu malvendrien
| malvengui malvenguis malvengui malvenguem malvengueu malvenguin
| malvengués malvenguessis malvengués malvenguéssim malvenguéssiu malvenguessin
| malvèn malvengui malvenguem malveneu malvenguin
|
| Infinitiu | malvendre |
|---|
| Gerundi | malvenent |
|---|
| Participi | | malvenut | malvenuda | | malvenuts | malvenudes |
|
|---|
|
| cerndre
|
| Indicatiu
|
|---|
| Present
| Pretèrit imperfet
| Passat simple
| Futur
|
cerno cerns cern cernem cerneu cernen
| cernia cernies cernia cerníem cerníeu cernien
| cerní cerneres cerné cernérem cernéreu cerneren
| cerndré cerndràs cerndrà cerndrem cerndreu cerndran
|
| Condicional
| Subjuntiu
| Imperatiu
| |
| Present
| Pretèrit imperfet
|
|
cerndria cerndries cerndria cerndríem cerndríeu cerndrien
| cerni cernis cerni cernem cerneu cernin
| cernés cernessis cernés cernéssim cernéssiu cernessin
| cern cerni cernem cerneu cernin
|
| Infinitiu | cerndre |
|---|
| Gerundi | cernent |
|---|
| Participi | | cernut | cernuda | | cernuts | cernudes |
|
|---|
|
| cobrir
|
| Indicatiu
|
|---|
| Present
| Pretèrit imperfet
| Passat simple
| Futur
|
cobreixo cobreixes cobreix cobrim cobriu cobreixen
| cobria cobries cobria cobríem cobríeu cobrien
| cobrí cobrires cobrí cobrírem cobríreu cobriren
| cobriré cobriràs cobrirà cobrirem cobrireu cobriran
|
| Condicional
| Subjuntiu
| Imperatiu
| |
| Present
| Pretèrit imperfet
|
|
cobriria cobriries cobriria cobriríem cobriríeu cobririen
| cobreixi cobreixis cobreixi cobrim cobriu cobreixin
| cobrís cobrissis cobrís cobríssim cobríssiu cobrissin
| cobreix cobreixi cobrim cobriu cobreixin
|
| Infinitiu | cobrir |
|---|
| Gerundi | cobrint |
|---|
| Participi | | cobert | coberta | | coberts | cobertes |
|
|---|
|
| sofrir
|
| Indicatiu
|
|---|
| Present
| Pretèrit imperfet
| Passat simple
| Futur
|
sofreixo sofreixes sofreix sofrim sofriu sofreixen
| sofria sofries sofria sofríem sofríeu sofrien
| sofrí sofrires sofrí sofrírem sofríreu sofriren
| sofriré sofriràs sofrirà sofrirem sofrireu sofriran
|
| Condicional
| Subjuntiu
| Imperatiu
| |
| Present
| Pretèrit imperfet
|
|
sofriria sofriries sofriria sofriríem sofriríeu sofririen
| sofreixi sofreixis sofreixi sofrim sofriu sofreixin
| sofrís sofrissis sofrís sofríssim sofríssiu sofrissin
| - sofreix sofreixi sofrim sofriu sofreixin
|
| Infinitiu | sofrir |
|---|
| Gerundi | sofrint |
|---|
| Participi | | sofrit o sofert | sofrida o soferta | | sofrits o soferts | sofrides o sofertes |
|
|---|
|
| vèncer
|
| Indicatiu
|
|---|
| Present
| Pretèrit imperfet
| Passat simple
| Futur
|
venço vences venç vencem venceu vencen
| vencia vencies vencia vencíem vencíeu vencien
| vencí venceres vencé vencérem vencéreu venceren
| venceré venceràs vencerà vencerem vencereu venceran
|
| Condicional
| Subjuntiu
| Imperatiu
| |
| Present
| Pretèrit imperfet
|
|
venceria venceries venceria venceríem venceríeu vencerien
| venci vencis venci vencem venceu vencin
| vencés vencessis vencés vencéssim vencéssiu vencessin
| venç venci vencem venceu vencin
|
| Infinitiu | vèncer |
|---|
| Gerundi | vencent |
|---|
| Participi | | vençut | vençuda | | vençuts | vençudes |
|
|---|
|
| pertànyer
|
| Indicatiu
|
|---|
| Present
| Pretèrit imperfet
| Passat simple
| Futur
|
pertanyo pertanys pertany pertanyem pertanyeu pertanyen
| pertanyia pertanyies pertanyia pertanyíem pertanyíeu pertanyien
| pertanyí o pertanguí pertanyeres o pertangueres pertanyé o pertangué pertanyérem o pertanguérem pertanyéreu o pertanguéreu pertanyeren o pertangueren
| pertanyeré pertanyeràs pertanyerà pertanyerem pertanyereu pertanyeran
|
| Condicional
| Subjuntiu
| Imperatiu
| |
| Present
| Pretèrit imperfet
|
|
pertanyeria pertanyeries pertanyeria pertanyeríem pertanyeríeu pertanyerien
| pertanyi o pertangui pertanyis o pertanguis pertanyi o pertangui pertanyem o pertanguem pertanyeu o pertangueu pertanyin o pertanguin
| pertanyés o pertangués pertanyessis o pertanguessis pertanyés o pertangués pertanyéssim o pertanguéssim pertanyéssiu o pertanguéssiu pertanyessin o pertanguessin
| pertany pertanyi o pertangui pertanyem o pertanguem pertanyeu pertanyin o pertanguin
|
| Infinitiu | pertànyer |
|---|
| Gerundi | pertanyent |
|---|
| Participi | | pertangut o pertanyut | pertanguda o pertanyuda | | pertanguts o pertanyuts | pertangudes o pertanyudes |
|
|---|
|
| témer
|
| Indicatiu
|
|---|
| Present
| Pretèrit imperfet
| Passat simple
| Futur
|
temo tems tem temem temeu temen
| temia temies temia temíem temíeu temien
| temí temeres temé temérem teméreu temeren
| temeré temeràs temerà temerem temereu temeran
|
| Condicional
| Subjuntiu
| Imperatiu
| |
| Present
| Pretèrit imperfet
|
|
temeria temeries temeria temeríem temeríeu temerien
| temi temis temi temem temeu temin
| temés temessis temés teméssim teméssiu temessin
| tem temi temem temeu temin
|
| Infinitiu | témer |
|---|
| Gerundi | tement |
|---|
| Participi | |
|---|
|
| noure
|
| Indicatiu
|
|---|
| Present
| Pretèrit imperfet
| Passat simple
| Futur
|
noc nous nou noem noeu nouen
| noïa noïes noïa noíem noíeu noïen
| noguí nogueres nogué noguérem noguéreu nogueren
| nouré nouràs nourà nourem noureu nouran
|
| Condicional
| Subjuntiu
| Imperatiu
| |
| Present
| Pretèrit imperfet
|
|
nouria nouries nouria nouríem nouríeu nourien
| nogui noguis nogui noguem nogueu noguin
| nogués noguessis nogués noguéssim noguéssiu noguessin
| - nou nogui noguem nogueu noguin
|
| Infinitiu | noure |
|---|
| Gerundi | noent |
|---|
| Participi | |
|---|
|
| complaure
|
| Indicatiu
|
|---|
| Present
| Pretèrit imperfet
| Passat simple
| Futur
|
complac complaus complau complaem complaeu complauen
| complaïa complaïes complaïa complaíem complaíeu complaïen
| complaguí complagueres complagué complaguérem complaguéreu complagueren
| complauré complauràs complaurà complaurem complaureu complauran
|
| Condicional
| Subjuntiu
| Imperatiu
| |
| Present
| Pretèrit imperfet
|
|
complauria complauries complauria complauríem complauríeu complaurien
| complagui complaguis complagui complaguem complagueu complaguin
| complagués complaguessis complagués complaguéssim complaguéssiu complaguessin
| complau complagui complaguem complaeu complaguin
|
| Infinitiu | complaure |
|---|
| Gerundi | complaent |
|---|
| Participi | | complagut | complaguda | | complaguts | complagudes |
|
|---|
|
| compondre
|
| Indicatiu
|
|---|
| Present
| Pretèrit imperfet
| Passat simple
| Futur
|
componc compons compon componem componeu componen
| componia componies componia componíem componíeu componien
| componguí compongueres compongué componguérem componguéreu compongueren
| compondré compondràs compondrà compondrem compondreu compondran
|
| Condicional
| Subjuntiu
| Imperatiu
| |
| Present
| Pretèrit imperfet
|
|
compondria compondries compondria compondríem compondríeu compondrien
| compongui componguis compongui componguem compongueu componguin
| compongués componguessis compongués componguéssim componguéssiu componguessin
| compon compongui componguem componeu componguin
|
| Infinitiu | compondre |
|---|
| Gerundi | component |
|---|
| Participi | | compost | composta | | composts o compostos | compostes |
|
|---|
|
| constrènyer
|
| Indicatiu
|
|---|
| Present
| Pretèrit imperfet
| Passat simple
| Futur
|
constrenyo constrenys constreny constrenyem constrenyeu constrenyen
| constrenyia constrenyies constrenyia constrenyíem constrenyíeu constrenyien
| constrenyí constrenyeres constrenyé constrenyérem constrenyéreu constrenyeren
| constrenyeré constrenyeràs constrenyerà constrenyerem constrenyereu constrenyeran
|
| Condicional
| Subjuntiu
| Imperatiu
| |
| Present
| Pretèrit imperfet
|
|
constrenyeria constrenyeries constrenyeria constrenyeríem constrenyeríeu constrenyerien
| constrenyi constrenyis constrenyi constrenyem constrenyeu constrenyin
| constrenyés constrenyessis constrenyés constrenyéssim constrenyéssiu constrenyessin
| constreny constrenyi constrenyem constrenyeu constrenyin
|
| Infinitiu | constrènyer |
|---|
| Gerundi | constrenyent |
|---|
| Participi | | constret | constreta | | constrets | constretes |
|
|---|
|
| imprimir
|
| Indicatiu
|
|---|
| Present
| Pretèrit imperfet
| Passat simple
| Futur
|
imprimeixo imprimeixes imprimeix imprimim imprimiu imprimeixen
| imprimia imprimies imprimia imprimíem imprimíeu imprimien
| imprimí imprimires imprimí imprimírem imprimíreu imprimiren
| imprimiré imprimiràs imprimirà imprimirem imprimireu imprimiran
|
| Condicional
| Subjuntiu
| Imperatiu
| |
| Present
| Pretèrit imperfet
|
|
imprimiria imprimiries imprimiria imprimiríem imprimiríeu imprimirien
| imprimeixi imprimeixis imprimeixi imprimim imprimiu imprimeixin
| imprimís imprimissis imprimís imprimíssim imprimíssiu imprimissin
| imprimeix imprimeixi imprimim imprimiu imprimeixin
|
| Infinitiu | imprimir |
|---|
| Gerundi | imprimint |
|---|
| Participi | | imprès | impresa | | impresos | impreses |
|
|---|
|
| viure
|
| Indicatiu
|
|---|
| Present
| Pretèrit imperfet
| Passat simple
| Futur
|
visc vius viu vivim viviu viuen
| vivia vivies vivia vivíem vivíeu vivien
| visquí visqueres visqué visquérem visquéreu visqueren
| viuré viuràs viurà viurem viureu viuran
|
| Condicional
| Subjuntiu
| Imperatiu
| |
| Present
| Pretèrit imperfet
|
|
viuria viuries viuria viuríem viuríeu viurien
| visqui visquis visqui visquem visqueu visquin
| visqués visquessis visqués visquéssim visquéssiu visquessin
| viu visqui visquem viviu visquin
|
| Infinitiu | viure |
|---|
| Gerundi | vivint |
|---|
| Participi | | viscut | viscuda | | viscuts | viscudes |
|
|---|
|
| romandre
|
| Indicatiu
|
|---|
| Present
| Pretèrit imperfet
| Passat simple
| Futur
|
romanc romans roman romanem romaneu romanen
| romania romanies romania romaníem romaníeu romanien
| romanguí romangueres romangué romanguérem romanguéreu romangueren
| romandré romandràs romandrà romandrem romandreu romandran
|
| Condicional
| Subjuntiu
| Imperatiu
| |
| Present
| Pretèrit imperfet
|
|
romandria romandries romandria romandríem romandríeu romandrien
| romangui romanguis romangui romanguem romangueu romanguin
| romangués romanguessis romangués romanguéssim romanguéssiu romanguessin
| roman romangui romanguem romaneu romanguin
|
| Infinitiu | romandre |
|---|
| Gerundi | romanent |
|---|
| Participi | | romàs | romasa | | romasos | romases |
|
|---|
|
| moldre
|
| Indicatiu
|
|---|
| Present
| Pretèrit imperfet
| Passat simple
| Futur
|
molc mols mol molem moleu molen
| molia molies molia molíem molíeu molien
| molguí molgueres molgué molguérem molguéreu molgueren
| moldré moldràs moldrà moldrem moldreu moldran
|
| Condicional
| Subjuntiu
| Imperatiu
| |
| Present
| Pretèrit imperfet
|
|
moldria moldries moldria moldríem moldríeu moldrien
| molgui molguis molgui molguem molgueu molguin
| molgués molguessis molgués molguéssim molguéssiu molguessin
| mol molgui molguem moleu molguin
|
| Infinitiu | moldre |
|---|
| Gerundi | molent |
|---|
| Participi | |
|---|
|
| voler
|
| Indicatiu
|
|---|
| Present
| Pretèrit imperfet
| Passat simple
| Futur
|
vull vols vol volem voleu volen
| volia volies volia volíem volíeu volien
| volguí volgueres volgué volguérem volguéreu volgueren
| voldré voldràs voldrà voldrem voldreu voldran
|
| Condicional
| Subjuntiu
| Imperatiu
| |
| Present
| Pretèrit imperfet
|
|
voldria voldries voldria voldríem voldríeu voldrien
| vulgui vulguis vulgui vulguem vulgueu vulguin
| volgués volguessis volgués volguéssim volguéssiu volguessin
| vulgues vulgui vulguem vulgueu vulguin
|
| Infinitiu | voler |
|---|
| Gerundi | volent |
|---|
| Participi | | volgut | volguda | | volguts | volgudes |
|
|---|
|
| omplir
|
| Indicatiu
|
|---|
| Present
| Pretèrit imperfet
| Passat simple
| Futur
|
omplo omples omple omplim ompliu omplen
| omplia omplies omplia omplíem omplíeu omplien
| omplí omplires omplí omplírem omplíreu ompliren
| ompliré ompliràs omplirà omplirem omplireu ompliran
|
| Condicional
| Subjuntiu
| Imperatiu
| |
| Present
| Pretèrit imperfet
|
|
ompliria ompliries ompliria ompliríem ompliríeu omplirien
| ompli omplis ompli omplim ompliu omplin
| omplís omplissis omplís omplíssim omplíssiu omplissin
| - omple ompli omplim ompliu omplin
|
| Infinitiu | omplir |
|---|
| Gerundi | omplint |
|---|
| Participi | | omplert o omplit | omplerta o omplida | | omplerts o omplits | omplides o omplertes |
|
|---|
|
| enfondre
|
| Indicatiu
|
|---|
| Present
| Pretèrit imperfet
| Passat simple
| Futur
|
enfondo enfonds enfond enfondem enfondeu enfonden
| enfondia enfondies enfondía enfondiem enfondieu enfondien
| enfondí enfonderes enfondé enfondérem enfondéreu enfonderen
| enfondré enfondràs enfondrà enfondrem enfondreu enfondran
|
| Condicional
| Subjuntiu
| Imperatiu
| |
| Present
| Pretèrit imperfet
|
|
enfondria enfondries enfondria enfondríem enfondríeu enfondrien
| enfondi enfondis enfondi enfondem enfondeu enfondin
| enfondés enfondessis enfondés enfondéssim enfondéssiu enfondessin
| enfond enfondi enfondem enfondeu enfondin
|
| Infinitiu | enfondre |
|---|
| Gerundi | enfondent |
|---|
| Participi | | enfús | enfusa | | enfusos | enfuses |
|
|---|
|
| prendre
|
| Indicatiu
|
|---|
| Present
| Pretèrit imperfet
| Passat simple
| Futur
|
prenc prens pren prenem preneu prenen
| prenia prenies prenia preníem preníeu prenien
| prenguí prengueres prengué prenguérem prenguéreu prengueren
| prendré prendràs prendrà prendrem prendreu prendran
|
| Condicional
| Subjuntiu
| Imperatiu
| |
| Present
| Pretèrit imperfet
|
|
prendria prendries prendria prendríem prendríeu prendrien
| prengui prenguis prengui prenguem prengueu prenguin
| prengués prenguessis prengués prenguéssim prenguéssiu prenguessin
| pren prengui prenguem preneu prenguin
|
| Infinitiu | prendre |
|---|
| Gerundi | prenent |
|---|
| Participi | |
|---|
|
| morir
|
| Indicatiu
|
|---|
| Present
| Pretèrit imperfet
| Passat simple
| Futur
|
moro mors mor morim moriu moren
| moria mories moria moríem moríeu morien
| morí morires morí morírem moríreu moriren
| moriré moriràs morirà morirem morireu moriran
|
| Condicional
| Subjuntiu
| Imperatiu
| |
| Present
| Pretèrit imperfet
|
|
moriria moriries moriria moriríem moriríeu moririen
| mori moris mori morim moriu morin
| morís morissis morís moríssim moríssiu morissin
| mor mori morim moriu morin
|
| Infinitiu | morir |
|---|
| Gerundi | morint |
|---|
| Participi | |
|---|
|
| cloure
|
| Indicatiu
|
|---|
| Present
| Pretèrit imperfet
| Passat simple
| Futur
|
cloc clous clou cloem cloeu clouen
| cloïa cloïes cloïa cloíem cloíeu cloïen
| cloguí clogueres clogué cloguérem cloguéreu clogueren
| clouré clouràs clourà clourem cloureu clouran
|
| Condicional
| Subjuntiu
| Imperatiu
| |
| Present
| Pretèrit imperfet
|
|
clouria clouries clouria clouríem clouríeu clourien
| clogui cloguis clogui cloguem clogueu cloguin
| clogués cloguessis clogués cloguéssim cloguéssiu cloguessin
| clou clogui cloguem cloeu cloguin
|
| Infinitiu | cloure |
|---|
| Gerundi | cloent |
|---|
| Participi | |
|---|
|
| obrir
|
| Indicatiu
|
|---|
| Present
| Pretèrit imperfet
| Passat simple
| Futur
|
obro obres obre obrim obriu obren
| obria obries obria obríem obríeu obrien
| obrí obrires obrí obrírem obríreu obriren
| obriré obriràs obrirà obrirem obrireu obriran
|
| Condicional
| Subjuntiu
| Imperatiu
| |
| Present
| Pretèrit imperfet
|
|
obriria obriries obriria obriríem obriríeu obririen
| obri obris obri obrim obriu obrin
| obrís obrissis obrís obríssim obríssiu obrissin
| obre obri obrim obriu obrin
|
| Infinitiu | obrir |
|---|
| Gerundi | obrint |
|---|
| Participi | |
|---|
|
| cosir
|
| Indicatiu
|
|---|
| Present
| Pretèrit imperfet
| Passat simple
| Futur
|
cuso cuses cus cosim cosiu cusen
| cosia cosies cosia cosíem cosíeu cosien
| cosí cosires cosí cosírem cosíreu cosiren
| cosiré cosiràs cosirà cosirem cosireu cosiran
|
| Condicional
| Subjuntiu
| Imperatiu
| |
| Present
| Pretèrit imperfet
|
|
cosiria cosiries cosiria cosiríem cosiríeu cosirien
| cusi cusis cusi cosim cosiu cusin
| cosís cosissis cosís cosíssim cosíssiu cosissin
| - cus cusi cosim cosiu cusin
|
| Infinitiu | cosir |
|---|
| Gerundi | cosint |
|---|
| Participi | |
|---|
|
| tossir
|
| Indicatiu
|
|---|
| Present
| Pretèrit imperfet
| Passat simple
| Futur
|
tusso tusses tus tossim tossiu tussen
| tossia tossies tossia tossíem tossíeu tossien
| tossí tossires tossí tossírem tossíreu tossiren
| tossiré tossiràs tossirà tossirem tossireu tossiran
|
| Condicional
| Subjuntiu
| Imperatiu
| |
| Present
| Pretèrit imperfet
|
|
tossiria tossiries tossiria tossiríem tossiríeu tossirien
| tussi tussis tussi tossim tossiu tussin
| tossís tossissis tossís tossíssim tossíssiu tossissin
| tus tussi tossim tossiu tussin
|
| Infinitiu | tossir |
|---|
| Gerundi | tossint |
|---|
| Participi | | tossit | tossida | | tossits | tossides |
|
|---|
|
| sotaeixir
|
| Indicatiu
|
|---|
| Present
| Pretèrit imperfet
| Passat simple
| Futur
|
sotaïxo sotaïxes sotaïx sotaeixim sotaeixiu sotaïxen
| sotaeixia sotaeixies sotaeixia sotaeixíem sotaeixíeu sotaeixien
| sotaeixí sotaeixires sotaeixí sotaeixírem sotaeixíreu sotaeixiren
| sotaeixiré sotaeixiràs sotaeixirà sotaeixirem sotaeixireu sotaeixiran
|
| Condicional
| Subjuntiu
| Imperatiu
| |
| Present
| Pretèrit imperfet
|
|
sotaeixiria sotaeixiries sotaeixiria sotaeixiríem sotaeixiríeu sotaeixirien
| sotaïxi sotaïxis sotaïxi sotaeixim sotaeixiu sotaïxin
| sotaeixís sotaeixissis sotaeixís sotaeixíssim sotaeixíssiu sotaeixissin
| sotaïx sotaïxi sotaeixim sotaeixiu sotaïxin
|
| Infinitiu | sotaeixir |
|---|
| Gerundi | sotaeixint |
|---|
| Participi | | sotaeixit | sotaeixida | | sotaeixits | sotaeixides |
|
|---|
|
| pruir
|
| Indicatiu
|
|---|
| Present
| Pretèrit imperfet
| Passat simple
| Futur
|
pruo pruus o prus pruu o pru pruïm pruïu pruen
| pruïa pruïes pruïa pruíem pruíeu pruïen
| pruí pruïres pruí pruírem pruíreu pruïren
| pruiré pruiràs pruirà pruirem pruireu pruiran
|
| Condicional
| Subjuntiu
| Imperatiu
| |
| Present
| Pretèrit imperfet
|
|
pruiria pruiries pruiria pruiríem pruiríeu pruirien
| pruï pruïs pruï pruïm pruïu pruïn
| pruís pruïssis pruís pruíssim pruíssiu pruïssin
| pruu o pru pruï pruïm pruïu pruïn
|
| Infinitiu | pruir |
|---|
| Gerundi | pruint |
|---|
| Participi | |
|---|
|
| pudir
|
| Indicatiu
|
|---|
| Present
| Pretèrit imperfet
| Passat simple
| Futur
|
pudo puts put pudim pudiu puden
| pudia pudies pudia pudíem pudíeu pudien
| pudí pudires pudí pudírem pudíreu pudiren
| pudiré pudiràs pudirà pudirem pudireu pudiran
|
| Condicional
| Subjuntiu
| Imperatiu
| |
| Present
| Pretèrit imperfet
|
|
pudiria pudiries pudiria pudiríem pudiríeu pudirien
| pudi pudis pudi pudim pudiu pudin
| pudís pudissis pudís pudíssim pudíssiu pudissin
| put pudi pudim pudiu pudin
|
| Infinitiu | pudir |
|---|
| Gerundi | pudint |
|---|
| Participi | |
|---|
|
| entrelluir
|
| Indicatiu
|
|---|
| Present
| Pretèrit imperfet
| Passat simple
| Futur
|
entrelluo entrelluus o entrellús entrelluu o entrellú entrelluïm entrelluïu entrelluen
| entrelluïa entrelluïes entrelluïa entrelluíem entrelluíeu entrelluïen
| entrelluí entrelluïres entrelluí entrelluírem entrelluíreu entrelluïren
| entrelluiré entrelluiràs entrelluirà entrelluirem entrelluireu entrelluiran
|
| Condicional
| Subjuntiu
| Imperatiu
| |
| Present
| Pretèrit imperfet
|
|
entrelluiria entrelluiries entrelluiria entrelluiríem entrelluiríeu entrelluirien
| entrelluï entrelluïs entrelluï entrelluïm entrelluïu entrelluïn
| entrelluís entrelluïssis entrelluís entrelluíssim entrelluíssiu entrelluïssin
| entrelluu o entrellú entrelluï entrelluïm entrelluïu entrelluïn
|
| Infinitiu | entrelluir |
|---|
| Gerundi | entrelluint |
|---|
| Participi | | entrelluït | entrelluïda | | entrelluïts | entrelluïdes |
|
|---|
|
| valer
|
| Indicatiu
|
|---|
| Present
| Pretèrit imperfet
| Passat simple
| Futur
|
valc vals val valem valeu valen
| valia valies valia valíem valíeu valien
| valguí valgueres valgué valguérem valguéreu valgueren
| valdré valdràs valdrà valdrem valdreu valdran
|
| Condicional
| Subjuntiu
| Imperatiu
| |
| Present
| Pretèrit imperfet
|
|
valdria valdries valdria valdríem valdríeu valdrien
| valgui valguis valgui valguem valgueu valguin
| valgués valguessis valgués valguéssim valguéssiu valguessin
| val valgui valguem valeu valguin
|
| Infinitiu | valer |
|---|
| Gerundi | valent |
|---|
| Participi | | valgut | valguda | | valguts | valgudes |
|
|---|
|