LOFC
Lèxic Obert Flexionat de Català

Paradigm Dictionary

Categoria gramatical: verb

ExampleForms
parlar
Indicatiu
Present Pretèrit imperfet Passat simple Futur
parlo
parles
parla
parlem
parleu
parlen
parlava
parlaves
parlava
parlàvem
parlàveu
parlaven
parlí
parlares
parlà
parlàrem
parlàreu
parlaren
parlaré
parlaràs
parlarà
parlarem
parlareu
parlaran
Condicional Subjuntiu Imperatiu
Present Pretèrit imperfet
parlaria
parlaries
parlaria
parlaríem
parlaríeu
parlarien
parli
parlis
parli
parlem
parleu
parlin
parlés
parlessis
parlés
parléssim
parléssiu
parlessin

parla
parli
parlem
parleu
parlin
Infinitiuparlar
Gerundiparlant
Participi
parlatparlada
parlatsparlades
abarrocar
Indicatiu
Present Pretèrit imperfet Passat simple Futur
abarroco
abarroques
abarroca
abarroquem
abarroqueu
abarroquen
abarrocava
abarrocaves
abarrocava
abarrocàvem
abarrocàveu
abarrocaven
abarroquí
abarrocares
abarro
abarrocàrem
abarrocàreu
abarrocaren
abarrocaré
abarrocaràs
abarrocarà
abarrocarem
abarrocareu
abarrocaran
Condicional Subjuntiu Imperatiu
Present Pretèrit imperfet
abarrocaria
abarrocaries
abarrocaria
abarrocaríem
abarrocaríeu
abarrocarien
abarroqui
abarroquis
abarroqui
abarroquem
abarroqueu
abarroquin
abarroqués
abarroquessis
abarroqués
abarroquéssim
abarroquéssiu
abarroquessin

abarroca
abarroqui
abarroquem
abarroqueu
abarroquin
Infinitiuabarrocar
Gerundiabarrocant
Participi
abarrocatabarrocada
abarrocatsabarrocades
arremangar
Indicatiu
Present Pretèrit imperfet Passat simple Futur
arremango
arremangues
arremanga
arremanguem
arremangueu
arremanguen
arremangava
arremangaves
arremangava
arremangàvem
arremangàveu
arremangaven
arremang
arremangares
arremangà
arremangàrem
arremangàreu
arremangaren
arremangaré
arremangaràs
arremangarà
arremangarem
arremangareu
arremangaran
Condicional Subjuntiu Imperatiu
Present Pretèrit imperfet
arremangaria
arremangaries
arremangaria
arremangaríem
arremangaríeu
arremangarien
arremangui
arremanguis
arremangui
arremanguem
arremangueu
arremanguin
arremangués
arremanguessis
arremangués
arremanguéssim
arremanguéssiu
arremanguessin

arremanga
arremangui
arremanguem
arremangueu
arremanguin
Infinitiuarremangar
Gerundiarremangant
Participi
arremangatarremangada
arremangatsarremangades
apariar
Indicatiu
Present Pretèrit imperfet Passat simple Futur
apario
aparies
aparia
apariem
aparieu
aparien
apariava
apariaves
apariava
apariàvem
apariàveu
apariaven
aparií
apariares
aparià
apariàrem
apariàreu
apariaren
apariaré
apariaràs
apariarà
apariarem
apariareu
apariaran
Condicional Subjuntiu Imperatiu
Present Pretèrit imperfet
apariaria
apariaries
apariaria
apariaríem
apariaríeu
apariarien
apariï
apariïs
apariï
apariem
aparieu
apariïn
apariés
apariessis
apariés
apariéssim
apariéssiu
apariessin

aparia
apariï
apariem
aparieu
apariïn
Infinitiuapariar
Gerundiapariant
Participi
apariatapariada
apariatsapariades
pujar
Indicatiu
Present Pretèrit imperfet Passat simple Futur
pujo
puges
puja
pugem
pugeu
pugen
pujava
pujaves
pujava
pujàvem
pujàveu
pujaven
pu
pujares
pu
pujàrem
pujàreu
pujaren
pujaré
pujaràs
pujarà
pujarem
pujareu
pujaran
Condicional Subjuntiu Imperatiu
Present Pretèrit imperfet
pujaria
pujaries
pujaria
pujaríem
pujaríeu
pujarien
pugi
pugis
pugi
pugem
pugeu
pugin
pugés
pugessis
pugés
pugéssim
pugéssiu
pugessin

puja
pugi
pugem
pugeu
pugin
Infinitiupujar
Gerundipujant
Participi
pujatpujada
pujatspujades
boçar
Indicatiu
Present Pretèrit imperfet Passat simple Futur
boço
boces
boça
bocem
boceu
bocen
boçava
boçaves
boçava
boçàvem
boçàveu
boçaven
bo
boçares
boçà
boçàrem
boçàreu
boçaren
boçaré
boçaràs
boçarà
boçarem
boçareu
boçaran
Condicional Subjuntiu Imperatiu
Present Pretèrit imperfet
boçaria
boçaries
boçaria
boçaríem
boçaríeu
boçarien
boci
bocis
boci
bocem
boceu
bocin
bocés
bocessis
bocés
bocéssim
bocéssiu
bocessin

boça
boci
bocem
boceu
bocin
Infinitiuboçar
Gerundiboçant
Participi
boçatboçada
boçatsboçades
servir
Indicatiu
Present Pretèrit imperfet Passat simple Futur
serveixo
serveixes
serveix
servim
serviu
serveixen
servia
servies
servia
servíem
servíeu
servien
serví
servires
serví
servírem
servíreu
serviren
serviré
serviràs
servirà
servirem
servireu
serviran
Condicional Subjuntiu Imperatiu
Present Pretèrit imperfet
serviria
serviries
serviria
serviríem
serviríeu
servirien
serveixi
serveixis
serveixi
servim
serviu
serveixin
servís
servissis
servís
servíssim
servíssiu
servissin

serveix
serveixi
servim
serviu
serveixin
Infinitiuservir
Gerundiservint
Participi
servitservida
servitsservides
instruir
Indicatiu
Present Pretèrit imperfet Passat simple Futur
instrueixo
instrueixes
instrueix
instruïm
instruïu
instrueixen
instruïa
instruïes
instruïa
instruíem
instruíeu
instruïen
instruí
instruïes
instruí
instruírem
instruíreu
instruïren
instruiré
instruiràs
instruirà
instruirem
instruireu
instruiran
Condicional Subjuntiu Imperatiu
Present Pretèrit imperfet
instruiria
instruiries
instruiria
instruiríem
instruiríeu
instruirien
instrueixi
instrueixis
instrueixi
instruïm
instruïu
instrueixin
instruís
instruïssis
instruís
instruíssim
instruíssiu
instruïssin

instrueix
instrueixi
instruïm
instruïu
instrueixin
Infinitiuinstruir
Gerundiinstruint
Participi
instruïtinstruïda
instruïtsinstruïdes
dormir
Indicatiu
Present Pretèrit imperfet Passat simple Futur
dormo
dorms
dorm
dormim
dormiu
dormen
dormia
dormies
dormia
dormíem
dormíeu
dormien
dormí
dormires
dormí
dormírem
dormíreu
dormiren
dormiré
dormiràs
dormirà
dormirem
dormireu
dormiran
Condicional Subjuntiu Imperatiu
Present Pretèrit imperfet
dormiria
dormiries
dormiria
dormiríem
dormiríeu
dormirien
dormi
dormis
dormi
dormim
dormiu
dormin
dormís
dormissis
dormís
dormíssim
dormíssiu
dormissin

dorm
dormi
dormim
dormiu
dormin
Infinitiudormir
Gerundidormint
Participi
dormitdormida
dormitsdormides
acomboiar
Indicatiu
Present Pretèrit imperfet Passat simple Futur
acomboio
acomboies
acomboia
acomboiem
acomboieu
acomboien
acomboiava
acomboiaves
acomboiava
acomboiàvem
acomboiàveu
acomboiaven
acomboí
acomboiares
acombo
acomboiàrem
acomboiàreu
acomboiaren
acomboiaré
acomboiaràs
acomboiarà
acomboiarem
acomboiareu
acomboiaran
Condicional Subjuntiu Imperatiu
Present Pretèrit imperfet
acomboiaria
acomboiaries
acomboiaria
acomboiaríem
acomboiaríeu
acomboiarien
acomboï
acomboïs
acomboï
acomboiem
acomboieu
acomboïn
acomboiés
acomboiessis
acomboiés
acomboiéssim
acomboiéssiu
acomboiessin

acomboia
acomboï
acomboiem
acomboieu
acomboïn
Infinitiuacomboiar
Gerundiacomboiant
Participi
acomboiatacomboiada
acomboiatsacomboiades
sobrevindre
Indicatiu
Present Pretèrit imperfet Passat simple Futur
sobrevinc
sobrevens
sobrevé
sobrevenim
sobreveniu
sobrevenen
sobrevenia
sobrevenies
sobrevenia
sobreveníem
sobreveníeu
sobrevenien
sobrevinguí
sobrevingueres
sobrevingué
sobrevinguérem
sobrevinguéreu
sobrevingueren
sobrevindré
sobrevindràs
sobrevindrà
sobrevindrem
sobrevindreu
sobrevindran
Condicional Subjuntiu Imperatiu
Present Pretèrit imperfet
sobrevindria
sobrevindries
sobrevindria
sobrevindríem
sobrevindríeu
sobrevindrien
sobrevingui
sobrevinguis
sobrevingui
sobrevinguem
sobrevingueu
sobrevinguin
sobrevingués
sobrevinguessis
sobrevingués
sobrevinguéssim
sobrevinguéssiu
sobrevinguessin

sobrevén
sobrevingui
sobrevinguem
sobreveniu
sobrevinguin
Infinitiusobrevindre
Gerundisobrevenint
Participi
sobrevingutsobrevinguda
sobrevingutssobrevingudes
sobrevenir
Indicatiu
Present Pretèrit imperfet Passat simple Futur
sobrevinc
sobrevens
sobrevé
sobrevenim
sobreveniu
sobrevenen
sobrevenia
sobrevenies
sobrevenia
sobreveníem
sobreveníeu
sobrevenien
sobrevinguí
sobrevingueres
sobrevingué
sobrevinguérem
sobrevinguéreu
sobrevingueren
sobrevindré
sobrevindràs
sobrevindrà
sobrevindrem
sobrevindreu
sobrevindran
Condicional Subjuntiu Imperatiu
Present Pretèrit imperfet
sobrevindria
sobrevindries
sobrevindria
sobrevindríem
sobrevindríeu
sobrevindrien
sobrevingui
sobrevinguis
sobrevingui
sobrevinguem
sobrevingueu
sobrevinguin
sobrevingués
sobrevinguessis
sobrevingués
sobrevinguéssim
sobrevinguéssiu
sobrevinguessin

sobrevén
sobrevingui
sobrevinguem
sobreveniu
sobrevinguin
Infinitiusobrevenir
Gerundisobrevenint
Participi
sobrevingutsobrevinguda
sobrevingutssobrevingudes
fugir
Indicatiu
Present Pretèrit imperfet Passat simple Futur
fujo
fuges
fuig
fugim
fugiu
fugen
fugia
fugies
fugia
fugíem
fugíeu
fugien
fu
fugires
fu
fugírem
fugíreu
fugiren
fugiré
fugiràs
fugirà
fugirem
fugireu
fugiran
Condicional Subjuntiu Imperatiu
Present Pretèrit imperfet
fugiria
fugiries
fugiria
fugiríem
fugiríeu
fugirien
fugi
fugis
fugi
fugim
fugiu
fugin
fugís
fugissis
fugís
fugíssim
fugíssiu
fugissin

fuig
fugi
fugim
fugiu
fugin
Infinitiufugir
Gerundifugint
Participi
fugitfugida
fugitsfugides
desconfir
Indicatiu
Present Pretèrit imperfet Passat simple Futur
desconfo
desconfs
desconf
desconfim
desconfiu
desconfen
desconfia
desconfies
desconfia
desconfíem
desconfíeu
desconfien
desconfí
desconfires
desconfí
desconfírem
desconfíreu
desconfiren
desconfiré
desconfiràs
desconfirà
desconfirem
desconfireu
desconfiran
Condicional Subjuntiu Imperatiu
Present Pretèrit imperfet
desconfiria
desconfiries
desconfiria
desconfiríem
desconfiríeu
desconfirien
desconfi
desconfis
desconfi
desconfim
desconfiu
desconfin
desconfís
desconfissis
desconfís
desconfissim
desconfissiu
desconfíssin

desconf
desconfi
desconfim
desconfiu
desconfin
Infinitiudesconfir
Gerundidesconfint
Participi
desconfitdesconfida
desconfitsdesconfides
admetre
Indicatiu
Present Pretèrit imperfet Passat simple Futur
admeto
admets
admet
admetem
admeteu
admeten
admetia
admeties
admetia
admetíem
admetíeu
admetien
admetí
admeteres
admeté
admetérem
admetéreu
admeteren
admetré
admetràs
admetrà
admetrem
admetreu
admetran
Condicional Subjuntiu Imperatiu
Present Pretèrit imperfet
admetria
admetries
admetria
admetríem
admetríeu
admetrien
admeti
admetis
admeti
admetem
admeteu
admetin
admetés
admetessis
admetés
admetéssim
admetéssiu
admetessin

admet
admeti
admetem
admeteu
admetin
Infinitiuadmetre
Gerundiadmetent
Participi
admèsadmesa
admesosadmeses
combatre
Indicatiu
Present Pretèrit imperfet Passat simple Futur
combato
combats
combat
combatem
combateu
combaten
combatia
combaties
combatia
combatíem
combatíeu
combatien
combatí
combateres
combaté
combatérem
combatéreu
combateren
combat
combatràs
combat
combatrem
combatreu
combatran
Condicional Subjuntiu Imperatiu
Present Pretèrit imperfet
combatria
combatries
combatria
combatríem
combatríeu
combatrien
combati
combatis
combati
combatem
combateu
combatin
combatés
combatessis
combatés
combatéssim
combatéssiu
combatessin

combat
combati
combatem
combateu
combatin
Infinitiucombatre
Gerundicombatent
Participi
combatutcombatuda
combatutscombatudes
cruixir
Indicatiu
Present Pretèrit imperfet Passat simple Futur
cruixo
cruixes
cruix
cruixim
cruixiu
cruixen
cruixia
cruixies
cruixia
cruixíem
cruixíeu
cruixien
cruixí
cruixires
cruixí
cruixírem
cruixíreu
cruixiren
cruixiré
cruixiràs
cruixirà
cruixirem
cruixireu
cruixiran
Condicional Subjuntiu Imperatiu
Present Pretèrit imperfet
cruixiria
cruixiries
cruixiria
cruixiríem
cruixiríeu
cruixirien
cruixi
cruixis
cruixi
cruixim
cruixiu
cruixin
cruixís
cruixissis
cruixís
cruixíssim
cruixíssiu
cruixissin

cruix
cruixi
cruixim
cruixiu
cruixin
Infinitiucruixir
Gerundicruixint
Participi
cruixitcruixida
cruixitscruixides
beure
Indicatiu
Present Pretèrit imperfet Passat simple Futur
bec
beus
beu
bevem
beveu
beuen
bevia
bevies
bevia
bevíem
bevíeu
bevien
beguí
begueres
begué
beguérem
beguéreu
begueren
beuré
beuràs
beurà
beurem
beureu
beuran
Condicional Subjuntiu Imperatiu
Present Pretèrit imperfet
beuria
beuries
beuria
beuríem
beuríeu
beurien
begui
beguis
begui
beguem
begueu
beguin
begués
beguessis
begués
beguéssim
beguéssiu
beguessin

beu
begui
beguem
beveu
beguin
Infinitiubeure
Gerundibevent
Participi
begutbeguda
begutsbegudes
esvair
Indicatiu
Present Pretèrit imperfet Passat simple Futur
esvaeixo
esvaeixes
esvaeix
esvaïm
esvaïu
esvaeixen
esvaïa
esvaïes
esvaïa
esvaíem
esvaíeu
esvaïen
esvaí
esvaïres
esvaí
esvaírem
esvaíreu
esvaïren
esvairé
esvairàs
esvairà
esvairem
esvaireu
esvairan
Condicional Subjuntiu Imperatiu
Present Pretèrit imperfet
esvairia
esvairies
esvairia
esvairíem
esvairíeu
esvairien
esvaeixi
esvaeixis
esvaeixi
esvaïm
esvaïu
esvaeixin
esvaís
esvaïssis
esvaís
esvaíssim
esvaíssiu
esvaïssin

esvaeix
esvaeixi
esvaïm
esvaïu
esvaeixin
Infinitiuesvair
Gerundiesvaint
Participi
esvaïtesvaïda
esvaïtsesvaïdes
inscriure
Indicatiu
Present Pretèrit imperfet Passat simple Futur
inscric
inscrius
inscriu
inscrivim
inscriviu
inscriuen
inscrivia
inscrivies
inscrivia
inscrivíem
inscrivíeu
inscrivien
inscri o inscriguí
inscrivires o inscrigueres
inscri o inscrigué
inscrivírem o inscriguérem
inscrivíreu o inscriguéreu
inscriviren o inscrigueren
inscriuré
inscriuràs
inscriurà
inscriurem
inscriureu
inscriuran
Condicional Subjuntiu Imperatiu
Present Pretèrit imperfet
inscriuria
inscriuries
inscriuria
inscriuríem
inscriuríeu
inscriurien
inscrigui
inscriguis
inscrigui
inscriguem
inscrigueu
inscriguin
inscrivís o inscrigués
inscrivissis o inscriguessis
inscrivís o inscrigués
inscrivíssim o inscriguéssim
inscrivíssiu o inscriguéssiu
inscrivissin o inscriguessin

inscriu
inscrigui
inscriguem
inscriviu
inscriguin
Infinitiuinscriure
Gerundiinscrivint
Participi
inscritinscrita
inscritsinscrites
confondre
Indicatiu
Present Pretèrit imperfet Passat simple Futur
confonc
confons
confon
confonem
confoneu
confonen
confonia
confonies
confonia
confoníem
confoníeu
confonien
confonguí
confongueres
confongué
confonguérem
confonguéreu
confongueren
confondré
confondràs
confondrà
confondrem
confondreu
confondran
Condicional Subjuntiu Imperatiu
Present Pretèrit imperfet
confondria
confondries
confondria
confondríem
confondríeu
confondrien
confongui
confonguis
confongui
confonguem
confongueu
confonguin
confongués
confonguessis
confongués
confonguéssim
confonguéssiu
confonguessin

confon
confongui
confonguem
confoneu
confonguin
Infinitiuconfondre
Gerundiconfonent
Participi
confósconfosa
confososconfoses
desfer
Indicatiu
Present Pretèrit imperfet Passat simple Futur
desfaig
desfàs
desfà
desfem
desfeu
desfan
desfeia
desfeies
desfeia
desfèiem
desfèieu
desfeien
desfiu
desferes
desféu
desférem
desféreu
desferen
desfaré
desfaràs
desfarà
desfarem
desfareu
desfaran
Condicional Subjuntiu Imperatiu
Present Pretèrit imperfet
desfaria
desfaries
desfaria
desfaríem
desfaríeu
desfarien
desfaci
desfacis
desfaci
desfem o desfacem
desfeu o desfaceu
desfacin
desfés
desfessis
desfés
desféssim
desféssiu
desfessin

desfés
desfaci
desfem o desfacem
desfeu
desfacin
Infinitiudesfer
Gerundidesfent
Participi
desfetdesfeta
desfetsdesfetes
maldir
Indicatiu
Present Pretèrit imperfet Passat simple Futur
maldic
maldius
maldiu
maldiem
maldieu
maldiuen
maldeia
maldeies
maldeia
maldèiem
maldèieu
maldeien
maldiguí
maldigueres
maldigué
maldiguérem
maldiguéreu
maldigueren
maldiré
maldiràs
maldirà
maldirem
maldireu
maldiran
Condicional Subjuntiu Imperatiu
Present Pretèrit imperfet
maldiria
maldiries
maldiria
maldiríem
maldiríeu
maldirien
maldigui
maldiguis
maldigui
maldiguem
maldigueu
maldiguin
maldigués
maldiguessis
maldigués
maldiguéssim
maldiguéssiu
maldiguessin

maldigues o maldiu
maldigui
maldiguem
maldigueu o maldieu
maldiguin
Infinitiumaldir
Gerundimaldient
Participi
malditmaldita
malditsmaldites
excloure
Indicatiu
Present Pretèrit imperfet Passat simple Futur
excloc
exclous
exclou
excloem
excloeu
exclouen
excloïa
excloïes
excloïa
excloíem
excloíeu
excloïen
excloguí
exclogueres
exclogué
excloguérem
excloguéreu
exclogueren
exclouré
exclouràs
exclourà
exclourem
excloureu
exclouran
Condicional Subjuntiu Imperatiu
Present Pretèrit imperfet
exclouria
exclouries
exclouria
exclouríem
exclouríeu
exclourien
exclogui
excloguis
exclogui
excloguem
exclogueu
excloguin
exclogués
excloguessis
exclogués
excloguéssim
excloguéssiu
excloguessin

exclou
exclogui
excloguem
excloeu
excloguin
Infinitiuexcloure
Gerundiexcloent
Participi
exclòsexclosa
exclososexcloses
decaure
Indicatiu
Present Pretèrit imperfet Passat simple Futur
decaic
decaus
decau
decaiem
decaieu
decauen
dequeia
dequeies
dequeia
dequèiem
dequèieu
dequeien
decaiguí
decaigueres
decaigué
decaiguérem
decaiguéreu
decaigueren
decauré
decauràs
decaurà
decaurem
decaureu
decauran
Condicional Subjuntiu Imperatiu
Present Pretèrit imperfet
decauria
decauries
decauria
decauríem
decauríeu
decaurien
decaigui
decaiguis
decaigui
decaiguem
decaigueu
decaiguin
decaigués
decaiguessis
decaigués
decaiguéssim
decaiguéssiu
decaiguessin

decau
decaigui
decaiguem
decaieu
decaiguin
Infinitiudecaure
Gerundidecaient
Participi
decaigutdecaiguda
decaigutsdecaigudes
riure
Indicatiu
Present Pretèrit imperfet Passat simple Futur
ric
rius
riu
riem
rieu
riuen
reia
reies
reia
rèiem
rèieu
reien
riguí
rigueres
rigué
riguérem
riguéreu
rigueren
riuré
riuràs
riurà
riurem
riureu
riuran
Condicional Subjuntiu Imperatiu
Present Pretèrit imperfet
riuria
riuries
riuria
riuríem
riuríeu
riurien
rigui
riguis
rigui
riguem
rigueu
riguin
rigués
riguessis
rigués
riguéssim
riguéssiu
riguessin

riu
rigui
riguem
rieu
riguin
Infinitiuriure
Gerundirient
Participi
rigutriguda
rigutsrigudes
veure
Indicatiu
Present Pretèrit imperfet Passat simple Futur
veig
veus
veu
veiem
veieu
veuen
veia
veies
veia
vèiem
vèieu
veien
viu
veieres o veres
veié o véu
veiérem o vérem
veiéreu o véreu
veieren o veren
veuré
veuràs
veurà
veurem
veureu
veuran
Condicional Subjuntiu Imperatiu
Present Pretèrit imperfet
veuria
veuries
veuria
veuríem
veuríeu
veurien
vegi
vegis
vegi
vegem
vegeu
vegin
veiés
veiessis
veiés
veiéssim
veiéssiu
veiessin

veges o veu
vegi
vegem
vegeu o veieu
vegin
Infinitiuveure
Gerundiveient
Participi
vistvista
vists o vistosvistes
encendre
Indicatiu
Present Pretèrit imperfet Passat simple Futur
encenc
encens
encén
encenem
enceneu
encenen
encenia
encenies
encenia
enceníem
enceníeu
encenien
encenguí
encengueres
encengué
encenguérem
encenguéreu
encengueren
encendré
encendràs
encendrà
encendrem
encendreu
encendran
Condicional Subjuntiu Imperatiu
Present Pretèrit imperfet
encendria
encendries
encendria
encendríem
encendríeu
encendrien
encengui
encenguis
encengui
encenguem
encengueu
encenguin
encengués
encenguessis
encengués
encenguéssim
encenguéssiu
encenguessin

encén
encengui
encenguem
enceneu
encenguin
Infinitiuencendre
Gerundiencenent
Participi
encèsencesa
encesosenceses
sotaiguar
Indicatiu
Present Pretèrit imperfet Passat simple Futur
sotaiguo
sotaigües
sotaigua
sotaigüem
sotaigüeu
sotaigüen
sotaiguava
sotaiguaves
sotaiguava
sotaiguàvem
sotaiguàveu
sotaiguaven
sotaigüí
sotaiguares
sotaig
sotaiguàrem
sotaiguàreu
sotaiguaven
sotaiguaré
sotaiguaràs
sotaiguarà
sotaiguarem
sotaiguareu
sotaiguaran
Condicional Subjuntiu Imperatiu
Present Pretèrit imperfet
sotaiguaria
sotaiguaries
sotaiguaria
sotaiguaríem
sotaiguaríeu
sotaiguarien
sotaigüi
sotaigüis
sotaigüi
sotaigüem
sotaigüeu
sotaigüin
sotaigüés
sotaigüessis
sotaigüés
sotaigüéssim
sotaigüéssiu
sotaigüessin

sotaigua
sotaigüi
sotaigüem
sotaigüeu
sotaigüin
Infinitiusotaiguar
Gerundisotaiguant
Participi
sotaiguatsotaiguada
sotaiguatssotaiguades
liquar
Indicatiu
Present Pretèrit imperfet Passat simple Futur
liquo
liqües
liqua
liqüem
liqüeu
liqüen
liquava
liquaves
liquava
liquàvem
liquàveu
liquaven
liqüí
liquares
liq
liquàrem
liquàreu
liquaren
liquaré
liquaràs
liquarà
liquarem
liquareu
liquaran
Condicional Subjuntiu Imperatiu
Present Pretèrit imperfet
liquaria
liquaries
liquaria
liquaríem
liquaríeu
liquarien
liqüi
liqüis
liqüi
liqüem
liqüeu
liqüin
liqüés
liqüessis
liqüés
liqüéssim
liqüéssiu
liqüessin

liqua
liqüi
liqüem
liqüeu
liqüin
Infinitiuliquar
Gerundiliquant
Participi
liquatliquada
liquatsliquades
prevaldre
Indicatiu
Present Pretèrit imperfet Passat simple Futur
prevalc
prevals
preval
prevalem
prevaleu
prevalen
prevalia
prevalies
prevalia
prevalíem
prevalíeu
prevalien
prevalguí
prevalgueres
prevalgué
prevalguérem
prevalguéreu
prevalgueren
prevaldré
prevaldràs
prevaldrà
prevaldrem
prevaldreu
prevaldran
Condicional Subjuntiu Imperatiu
Present Pretèrit imperfet
prevaldria
prevaldries
prevaldria
prevaldríem
prevaldríeu
prevaldrien
prevalgui
prevalguis
prevalgui
prevalguem
prevalgueu
prevalguin
prevalgués
prevalguessis
prevalgués
prevalguéssim
prevalguéssiu
prevalguessin

preval
prevalgui
prevalguem
prevaleu
prevalguin
Infinitiuprevaldre
Gerundiprevalent
Participi
prevalgutprevalguda
prevalgutsprevalgudes
absoldre
Indicatiu
Present Pretèrit imperfet Passat simple Futur
absolc
absols
absol
absolem
absoleu
absolen
absolia
absolies
absolia
absolíem
absolíeu
absolien
absolguí
absolgueres
absolgué
absolguérem
absolguéreu
absolgueren
absoldré
absoldràs
absoldrà
absoldrem
absoldreu
absoldran
Condicional Subjuntiu Imperatiu
Present Pretèrit imperfet
absoldria
absoldries
absoldria
absoldríem
absoldríeu
absoldrien
absolgui
absolguis
absolgui
absolguem
absolgueu
absolguin
absolgués
absolguessis
absolgués
absolguéssim
absolguéssiu
absolguessin

absol
absolgui
absolguem
absoleu
absolguin
Infinitiuabsoldre
Gerundiabsolent
Participi
absoltabsolta
absoltsabsoltes
traure
Indicatiu
Present Pretèrit imperfet Passat simple Futur
trac
traus
trau
traiem
traieu
trauen
treia
treies
treia
trèiem
trèieu
treien
traguí
tragueres
tragué
traguérem
traguéreu
tragueren
trauré
trauràs
traurà
traurem
traureu
trauran
Condicional Subjuntiu Imperatiu
Present Pretèrit imperfet
trauria
trauries
trauria
trauríem
trauríeu
traurien
tragui
traguis
tragui
traguem
tragueu
traguin
tragués
traguessis
tragués
traguéssim
traguéssiu
traguessin

trau
tragui
traguem
traieu
traguin
Infinitiutraure
Gerunditraient
Participi
trettreta
tretstretes
treure
Indicatiu
Present Pretèrit imperfet Passat simple Futur
trec
treus
treu
traiem
traieu
treuen
treia
treies
treia
trèiem
trèieu
treien
traguí
tragueres
tragué
traguérem
traguéreu
tragueren
trauré
trauràs
traurà
traurem
traureu
trauran
Condicional Subjuntiu Imperatiu
Present Pretèrit imperfet
trauria
trauries
trauria
trauríem
trauríeu
traurien
tregui
treguis
tregui
traguem
tragueu
treguin
tragués
traguessis
tragués
traguéssim
traguéssiu
traguessin

treu
tregui
traguem
traieu
treguin
Infinitiutreure
Gerunditraient
Participi
trettreta
tretstretes
collir
Indicatiu
Present Pretèrit imperfet Passat simple Futur
cullo
culls
cull
collim
colliu
cullen
collia
collies
collia
collíem
collíeu
collien
collí
collires
collí
collírem
collíreu
colliren
colliré
colliràs
collirà
collirem
collireu
colliran
Condicional Subjuntiu Imperatiu
Present Pretèrit imperfet
colliria
colliries
colliria
colliríem
colliríeu
collirien
culli
cullis
culli
collim
colliu
cullin
collís
collissis
collís
collíssim
collíssiu
collissin

cull
culli
collim
colliu
cullin
Infinitiucollir
Gerundicollint
Participi
collitcollida
collitscollides
complir
Indicatiu
Present Pretèrit imperfet Passat simple Futur
compleixo
compleixes
compleix
complim
compliu
compleixen
complia
complies
complia
complíem
complíeu
complien
complí
complires
complí
complírem
complíreu
compliren
compliré
compliràs
complirà
complirem
complireu
compliran
Condicional Subjuntiu Imperatiu
Present Pretèrit imperfet
compliria
compliries
compliria
compliríem
compliríeu
complirien
compleixi
compleixis
compleixi
complim
compliu
compleixin
complís
complissis
complís
complíssim
complíssiu
complissin
-
compleix
compleixi
complim
compliu
compleixin
Infinitiucomplir
Gerundicomplint
Participi
complit o complertcomplida o complerta
complits o complertscomplertes o complides
córrer
Indicatiu
Present Pretèrit imperfet Passat simple Futur
corro
corres
corre
correm
correu
corren
corria
corries
corria
corríem
corríeu
corrien
correguí
corregueres
corregué
correguérem
correguéreu
corregueren
correré
correràs
correrà
correrem
correreu
correran
Condicional Subjuntiu Imperatiu
Present Pretèrit imperfet
correria
correries
correria
correríem
correríeu
correrien
corri
corris
corri
correm o correguem
correu o corregueu
corrin
corregués
correguessis
corregués
correguéssim
correguéssiu
correguessin

corre
corri
correm o correguem
correu
corrin
Infinitiucórrer
Gerundicorrent
Participi
corregutcorreguda
corregutscorregudes
créixer
Indicatiu
Present Pretèrit imperfet Passat simple Futur
creixo
creixes
creix
creixem
creixeu
creixen
creixia
creixies
creixia
creixíem
creixíeu
creixien
creixí o cresquí
creixeres o cresqueres
creixé o cresqué
creixérem o cresquérem
creixéreu o cresquéreu
creixeren o cresqueren
creixeré
creixeràs
creixerà
creixerem
creixereu
creixeran
Condicional Subjuntiu Imperatiu
Present Pretèrit imperfet
creixeria
creixeries
creixeria
creixeríem
creixeríeu
creixerien
creixi
creixis
creixi
creixem o cresquem
creixeu o cresqueu
creixin
creixés o cresqués
creixessis o cresquessis
creixés o cresqués
creixéssim o cresquéssim
creixéssiu o cresquéssiu
creixessin o cresquessin

creix
creixi
creixem o cresquem
creixeu
creixin
Infinitiucréixer
Gerundicreixent
Participi
crescutcrescuda
crescutscrescudes
jaure
Indicatiu
Present Pretèrit imperfet Passat simple Futur
jac
jaus
jau
jaiem
jaieu
jauen
jeia
jeies
jeia
jèiem
jèieu
jeien
jaguí
jagueres
jagué
jaguérem
jaguéreu
jagueren
jauré
jauràs
jaurà
jaurem
jaureu
jauran
Condicional Subjuntiu Imperatiu
Present Pretèrit imperfet
jauria
jauries
jauria
jauríem
jauríeu
jaurien
jagui
jaguis
jagui
jaguem
jagueu
jaguin
jagués
jaguessis
jagués
jaguéssim
jaguéssiu
jaguessin

jau
jagui
jaguem
jaieu
jaguin
Infinitiujaure
Gerundijaient
Participi
jagutjaguda
jagutsjagudes
jeure
Indicatiu
Present Pretèrit imperfet Passat simple Futur
jec
jeus
jeu
jaiem
jaieu
jeuen
jeia
jeies
jeia
jèiem
jèieu
jeien
jaguí
jagueres
jagué
jaguérem
jaguéreu
jagueren
jauré
jauràs
jaurà
jaurem
jaureu
jauran
Condicional Subjuntiu Imperatiu
Present Pretèrit imperfet
jauria
jauries
jauria
jauríem
jauríeu
jaurien
jegui
jeguis
jegui
jaguem
jagueu
jeguin
jagués
jaguessis
jagués
jaguéssim
jaguéssiu
jaguessin

jeu
jegui
jaguem
jaieu
jeguin
Infinitiujeure
Gerundijaient
Participi
jagutjaguda
jagutsjagudes
aparèixer
Indicatiu
Present Pretèrit imperfet Passat simple Futur
apareixo o aparec
apareixes
apareix
apareixem
apareixeu
apareixen
apareixia
apareixies
apareixia
apareixíem
apareixíeu
apareixien
apareguí
aparegueres
aparegué
apareguérem
apareguéreu
aparegueren
apareixeré
apareixeràs
apareixerà
apareixerem
apareixereu
apareixeran
Condicional Subjuntiu Imperatiu
Present Pretèrit imperfet
apareixeria
apareixeries
apareixeria
apareixeríem
apareixeríeu
apareixerien
aparegui
apareguis
aparegui
apareguem
aparegueu
apareguin
aparegués
apareguessis
aparegués
apareguéssim
apareguéssiu
apareguessin
-
apareix
aparegui
apareguem
apareixeu
apareguin
Infinitiuaparèixer
Gerundiapareixent
Participi
aparegutapareguda
aparegutsaparegudes
rebre
Indicatiu
Present Pretèrit imperfet Passat simple Futur
rebo
reps
rep
rebem
rebeu
reben
rebia
rebies
rebia
rebíem
rebíeu
rebien
re
reberes
re
rebérem
rebéreu
reberen
rebré
rebràs
rebrà
rebrem
rebreu
rebran
Condicional Subjuntiu Imperatiu
Present Pretèrit imperfet
rebria
rebries
rebria
rebríem
rebríeu
rebrien
rebi
rebis
rebi
rebem
rebeu
rebin
rebés
rebessis
rebés
rebéssim
rebéssiu
rebessin

rep
rebi
rebem
rebeu
rebin
Infinitiurebre
Gerundirebent
Participi
rebutrebuda
rebutsrebudes
aprendre
Indicatiu
Present Pretèrit imperfet Passat simple Futur
aprenc
aprens
aprèn
aprenem
apreneu
aprenen
aprenia
aprenies
aprenia
apreníem
apreníeu
aprenien
aprenguí
aprengueres
aprengué
aprenguérem
aprenguéreu
aprengueren
aprendré
aprendràs
aprendrà
aprendrem
aprendreu
aprendran
Condicional Subjuntiu Imperatiu
Present Pretèrit imperfet
aprendria
aprendries
aprendria
aprendríem
aprendríeu
aprendrien
aprengui
aprenguis
aprengui
aprenguem
aprengueu
aprenguin
aprengués
aprenguessis
aprengués
aprenguéssim
aprenguéssiu
aprenguessin

aprèn
aprengui
aprenguem
apreneu
aprenguin
Infinitiuaprendre
Gerundiaprenent
Participi
aprèsapresa
apresosapreses
creure
Indicatiu
Present Pretèrit imperfet Passat simple Futur
crec
creus
creu
creiem
creieu
creuen
creia
creies
creia
crèiem
crèieu
creien
creguí
cregueres
cregué
creguérem
creguéreu
cregueren
creuré
creuràs
creurà
creurem
creureu
creuran
Condicional Subjuntiu Imperatiu
Present Pretèrit imperfet
creuria
creuries
creuria
creuríem
creuríeu
creurien
cregui
creguis
cregui
creguem
cregueu
creguin
cregués
creguessis
cregués
creguéssim
creguéssiu
creguessin

creu
cregui
creguem
creieu
creguin
Infinitiucreure
Gerundicreient
Participi
cregutcreguda
cregutscregudes
atènyer
Indicatiu
Present Pretèrit imperfet Passat simple Futur
atenyo
atenys
ateny
atenyem
atenyeu
atenyen
atenyia
atenyies
atenyia
atenyíem
atenyíeu
atenyien
atenyí
atenyeres
atenyé
atenyérem
atenyéreu
atenyeren
atenyeré
atenyeràs
atenyerà
atenyerem
atenyereu
atenyeran
Condicional Subjuntiu Imperatiu
Present Pretèrit imperfet
atenyeria
atenyeries
atenyeria
atenyeríem
atenyeríeu
atenyerien
atenyi
atenyis
atenyi
atenyem
atenyeu
atenyin
atenyés
atenyessis
atenyés
atenyéssim
atenyéssiu
atenyessin

ateny
atenyi
atenyem
atenyeu
atenyin
Infinitiuatènyer
Gerundiatenyent
Participi
atèsatesa
atesosateses
malvendre
Indicatiu
Present Pretèrit imperfet Passat simple Futur
malvenc
malvens
malvèn
malvenem
malveneu
malvenen
malvenia
malvenies
malvenia
malveníem
malveníeu
malvenien
malvenguí
malvengueres
malvengué
malvenguérem
malvenguéreu
malvengueren
malvendré
malvendràs
malvendrà
malvendrem
malvendreu
malvendran
Condicional Subjuntiu Imperatiu
Present Pretèrit imperfet
malvendria
malvendries
malvendria
malvendríem
malvendríeu
malvendrien
malvengui
malvenguis
malvengui
malvenguem
malvengueu
malvenguin
malvengués
malvenguessis
malvengués
malvenguéssim
malvenguéssiu
malvenguessin

malvèn
malvengui
malvenguem
malveneu
malvenguin
Infinitiumalvendre
Gerundimalvenent
Participi
malvenutmalvenuda
malvenutsmalvenudes
cerndre
Indicatiu
Present Pretèrit imperfet Passat simple Futur
cerno
cerns
cern
cernem
cerneu
cernen
cernia
cernies
cernia
cerníem
cerníeu
cernien
cerní
cerneres
cerné
cernérem
cernéreu
cerneren
cerndré
cerndràs
cerndrà
cerndrem
cerndreu
cerndran
Condicional Subjuntiu Imperatiu
Present Pretèrit imperfet
cerndria
cerndries
cerndria
cerndríem
cerndríeu
cerndrien
cerni
cernis
cerni
cernem
cerneu
cernin
cernés
cernessis
cernés
cernéssim
cernéssiu
cernessin

cern
cerni
cernem
cerneu
cernin
Infinitiucerndre
Gerundicernent
Participi
cernutcernuda
cernutscernudes
cobrir
Indicatiu
Present Pretèrit imperfet Passat simple Futur
cobreixo
cobreixes
cobreix
cobrim
cobriu
cobreixen
cobria
cobries
cobria
cobríem
cobríeu
cobrien
cob
cobrires
cob
cobrírem
cobríreu
cobriren
cobriré
cobriràs
cobrirà
cobrirem
cobrireu
cobriran
Condicional Subjuntiu Imperatiu
Present Pretèrit imperfet
cobriria
cobriries
cobriria
cobriríem
cobriríeu
cobririen
cobreixi
cobreixis
cobreixi
cobrim
cobriu
cobreixin
cobrís
cobrissis
cobrís
cobríssim
cobríssiu
cobrissin

cobreix
cobreixi
cobrim
cobriu
cobreixin
Infinitiucobrir
Gerundicobrint
Participi
cobertcoberta
cobertscobertes
sofrir
Indicatiu
Present Pretèrit imperfet Passat simple Futur
sofreixo
sofreixes
sofreix
sofrim
sofriu
sofreixen
sofria
sofries
sofria
sofríem
sofríeu
sofrien
sof
sofrires
sof
sofrírem
sofríreu
sofriren
sofriré
sofriràs
sofrirà
sofrirem
sofrireu
sofriran
Condicional Subjuntiu Imperatiu
Present Pretèrit imperfet
sofriria
sofriries
sofriria
sofriríem
sofriríeu
sofririen
sofreixi
sofreixis
sofreixi
sofrim
sofriu
sofreixin
sofrís
sofrissis
sofrís
sofríssim
sofríssiu
sofrissin
-
sofreix
sofreixi
sofrim
sofriu
sofreixin
Infinitiusofrir
Gerundisofrint
Participi
sofrit o sofertsofrida o soferta
sofrits o sofertssofrides o sofertes
vèncer
Indicatiu
Present Pretèrit imperfet Passat simple Futur
venço
vences
venç
vencem
venceu
vencen
vencia
vencies
vencia
vencíem
vencíeu
vencien
ven
venceres
ven
vencérem
vencéreu
venceren
venceré
venceràs
vencerà
vencerem
vencereu
venceran
Condicional Subjuntiu Imperatiu
Present Pretèrit imperfet
venceria
venceries
venceria
venceríem
venceríeu
vencerien
venci
vencis
venci
vencem
venceu
vencin
vencés
vencessis
vencés
vencéssim
vencéssiu
vencessin

venç
venci
vencem
venceu
vencin
Infinitiuvèncer
Gerundivencent
Participi
vençutvençuda
vençutsvençudes
pertànyer
Indicatiu
Present Pretèrit imperfet Passat simple Futur
pertanyo
pertanys
pertany
pertanyem
pertanyeu
pertanyen
pertanyia
pertanyies
pertanyia
pertanyíem
pertanyíeu
pertanyien
pertanyí o pertanguí
pertanyeres o pertangueres
pertanyé o pertangué
pertanyérem o pertanguérem
pertanyéreu o pertanguéreu
pertanyeren o pertangueren
pertanyeré
pertanyeràs
pertanyerà
pertanyerem
pertanyereu
pertanyeran
Condicional Subjuntiu Imperatiu
Present Pretèrit imperfet
pertanyeria
pertanyeries
pertanyeria
pertanyeríem
pertanyeríeu
pertanyerien
pertanyi o pertangui
pertanyis o pertanguis
pertanyi o pertangui
pertanyem o pertanguem
pertanyeu o pertangueu
pertanyin o pertanguin
pertanyés o pertangués
pertanyessis o pertanguessis
pertanyés o pertangués
pertanyéssim o pertanguéssim
pertanyéssiu o pertanguéssiu
pertanyessin o pertanguessin

pertany
pertanyi o pertangui
pertanyem o pertanguem
pertanyeu
pertanyin o pertanguin
Infinitiupertànyer
Gerundipertanyent
Participi
pertangut o pertanyutpertanguda o pertanyuda
pertanguts o pertanyutspertangudes o pertanyudes
témer
Indicatiu
Present Pretèrit imperfet Passat simple Futur
temo
tems
tem
temem
temeu
temen
temia
temies
temia
temíem
temíeu
temien
temí
temeres
temé
temérem
teméreu
temeren
temeré
temeràs
temerà
temerem
temereu
temeran
Condicional Subjuntiu Imperatiu
Present Pretèrit imperfet
temeria
temeries
temeria
temeríem
temeríeu
temerien
temi
temis
temi
temem
temeu
temin
temés
temessis
temés
teméssim
teméssiu
temessin

tem
temi
temem
temeu
temin
Infinitiutémer
Gerunditement
Participi
temuttemuda
temutstemudes
noure
Indicatiu
Present Pretèrit imperfet Passat simple Futur
noc
nous
nou
noem
noeu
nouen
noïa
noïes
noïa
noíem
noíeu
noïen
noguí
nogueres
nogué
noguérem
noguéreu
nogueren
nouré
nouràs
nourà
nourem
noureu
nouran
Condicional Subjuntiu Imperatiu
Present Pretèrit imperfet
nouria
nouries
nouria
nouríem
nouríeu
nourien
nogui
noguis
nogui
noguem
nogueu
noguin
nogués
noguessis
nogués
noguéssim
noguéssiu
noguessin
-
nou
nogui
noguem
nogueu
noguin
Infinitiunoure
Gerundinoent
Participi
nogutnoguda
nogutsnogudes
complaure
Indicatiu
Present Pretèrit imperfet Passat simple Futur
complac
complaus
complau
complaem
complaeu
complauen
complaïa
complaïes
complaïa
complaíem
complaíeu
complaïen
complaguí
complagueres
complagué
complaguérem
complaguéreu
complagueren
complauré
complauràs
complaurà
complaurem
complaureu
complauran
Condicional Subjuntiu Imperatiu
Present Pretèrit imperfet
complauria
complauries
complauria
complauríem
complauríeu
complaurien
complagui
complaguis
complagui
complaguem
complagueu
complaguin
complagués
complaguessis
complagués
complaguéssim
complaguéssiu
complaguessin

complau
complagui
complaguem
complaeu
complaguin
Infinitiucomplaure
Gerundicomplaent
Participi
complagutcomplaguda
complagutscomplagudes
compondre
Indicatiu
Present Pretèrit imperfet Passat simple Futur
componc
compons
compon
componem
componeu
componen
componia
componies
componia
componíem
componíeu
componien
componguí
compongueres
compongué
componguérem
componguéreu
compongueren
compondré
compondràs
compondrà
compondrem
compondreu
compondran
Condicional Subjuntiu Imperatiu
Present Pretèrit imperfet
compondria
compondries
compondria
compondríem
compondríeu
compondrien
compongui
componguis
compongui
componguem
compongueu
componguin
compongués
componguessis
compongués
componguéssim
componguéssiu
componguessin

compon
compongui
componguem
componeu
componguin
Infinitiucompondre
Gerundicomponent
Participi
compostcomposta
composts o compostoscompostes
constrènyer
Indicatiu
Present Pretèrit imperfet Passat simple Futur
constrenyo
constrenys
constreny
constrenyem
constrenyeu
constrenyen
constrenyia
constrenyies
constrenyia
constrenyíem
constrenyíeu
constrenyien
constrenyí
constrenyeres
constrenyé
constrenyérem
constrenyéreu
constrenyeren
constrenyeré
constrenyeràs
constrenyerà
constrenyerem
constrenyereu
constrenyeran
Condicional Subjuntiu Imperatiu
Present Pretèrit imperfet
constrenyeria
constrenyeries
constrenyeria
constrenyeríem
constrenyeríeu
constrenyerien
constrenyi
constrenyis
constrenyi
constrenyem
constrenyeu
constrenyin
constrenyés
constrenyessis
constrenyés
constrenyéssim
constrenyéssiu
constrenyessin

constreny
constrenyi
constrenyem
constrenyeu
constrenyin
Infinitiuconstrènyer
Gerundiconstrenyent
Participi
constretconstreta
constretsconstretes
imprimir
Indicatiu
Present Pretèrit imperfet Passat simple Futur
imprimeixo
imprimeixes
imprimeix
imprimim
imprimiu
imprimeixen
imprimia
imprimies
imprimia
imprimíem
imprimíeu
imprimien
imprimí
imprimires
imprimí
imprimírem
imprimíreu
imprimiren
imprimiré
imprimiràs
imprimirà
imprimirem
imprimireu
imprimiran
Condicional Subjuntiu Imperatiu
Present Pretèrit imperfet
imprimiria
imprimiries
imprimiria
imprimiríem
imprimiríeu
imprimirien
imprimeixi
imprimeixis
imprimeixi
imprimim
imprimiu
imprimeixin
imprimís
imprimissis
imprimís
imprimíssim
imprimíssiu
imprimissin

imprimeix
imprimeixi
imprimim
imprimiu
imprimeixin
Infinitiuimprimir
Gerundiimprimint
Participi
imprèsimpresa
impresosimpreses
viure
Indicatiu
Present Pretèrit imperfet Passat simple Futur
visc
vius
viu
vivim
viviu
viuen
vivia
vivies
vivia
vivíem
vivíeu
vivien
visquí
visqueres
visqué
visquérem
visquéreu
visqueren
viuré
viuràs
viurà
viurem
viureu
viuran
Condicional Subjuntiu Imperatiu
Present Pretèrit imperfet
viuria
viuries
viuria
viuríem
viuríeu
viurien
visqui
visquis
visqui
visquem
visqueu
visquin
visqués
visquessis
visqués
visquéssim
visquéssiu
visquessin

viu
visqui
visquem
viviu
visquin
Infinitiuviure
Gerundivivint
Participi
viscutviscuda
viscutsviscudes
romandre
Indicatiu
Present Pretèrit imperfet Passat simple Futur
romanc
romans
roman
romanem
romaneu
romanen
romania
romanies
romania
romaníem
romaníeu
romanien
romanguí
romangueres
romangué
romanguérem
romanguéreu
romangueren
romandré
romandràs
romandrà
romandrem
romandreu
romandran
Condicional Subjuntiu Imperatiu
Present Pretèrit imperfet
romandria
romandries
romandria
romandríem
romandríeu
romandrien
romangui
romanguis
romangui
romanguem
romangueu
romanguin
romangués
romanguessis
romangués
romanguéssim
romanguéssiu
romanguessin

roman
romangui
romanguem
romaneu
romanguin
Infinitiuromandre
Gerundiromanent
Participi
romàsromasa
romasosromases
moldre
Indicatiu
Present Pretèrit imperfet Passat simple Futur
molc
mols
mol
molem
moleu
molen
molia
molies
molia
molíem
molíeu
molien
molguí
molgueres
molgué
molguérem
molguéreu
molgueren
moldré
moldràs
moldrà
moldrem
moldreu
moldran
Condicional Subjuntiu Imperatiu
Present Pretèrit imperfet
moldria
moldries
moldria
moldríem
moldríeu
moldrien
molgui
molguis
molgui
molguem
molgueu
molguin
molgués
molguessis
molgués
molguéssim
molguéssiu
molguessin

mol
molgui
molguem
moleu
molguin
Infinitiumoldre
Gerundimolent
Participi
mòltmòlta
mòltsmòltes
voler
Indicatiu
Present Pretèrit imperfet Passat simple Futur
vull
vols
vol
volem
voleu
volen
volia
volies
volia
volíem
volíeu
volien
volguí
volgueres
volgué
volguérem
volguéreu
volgueren
voldré
voldràs
voldrà
voldrem
voldreu
voldran
Condicional Subjuntiu Imperatiu
Present Pretèrit imperfet
voldria
voldries
voldria
voldríem
voldríeu
voldrien
vulgui
vulguis
vulgui
vulguem
vulgueu
vulguin
volgués
volguessis
volgués
volguéssim
volguéssiu
volguessin

vulgues
vulgui
vulguem
vulgueu
vulguin
Infinitiuvoler
Gerundivolent
Participi
volgutvolguda
volgutsvolgudes
omplir
Indicatiu
Present Pretèrit imperfet Passat simple Futur
omplo
omples
omple
omplim
ompliu
omplen
omplia
omplies
omplia
omplíem
omplíeu
omplien
omplí
omplires
omplí
omplírem
omplíreu
ompliren
ompliré
ompliràs
omplirà
omplirem
omplireu
ompliran
Condicional Subjuntiu Imperatiu
Present Pretèrit imperfet
ompliria
ompliries
ompliria
ompliríem
ompliríeu
omplirien
ompli
omplis
ompli
omplim
ompliu
omplin
omplís
omplissis
omplís
omplíssim
omplíssiu
omplissin
-
omple
ompli
omplim
ompliu
omplin
Infinitiuomplir
Gerundiomplint
Participi
omplert o omplitomplerta o omplida
omplerts o omplitsomplides o omplertes
enfondre
Indicatiu
Present Pretèrit imperfet Passat simple Futur
enfondo
enfonds
enfond
enfondem
enfondeu
enfonden
enfondia
enfondies
enfondía
enfondiem
enfondieu
enfondien
enfondí
enfonderes
enfondé
enfondérem
enfondéreu
enfonderen
enfondré
enfondràs
enfondrà
enfondrem
enfondreu
enfondran
Condicional Subjuntiu Imperatiu
Present Pretèrit imperfet
enfondria
enfondries
enfondria
enfondríem
enfondríeu
enfondrien
enfondi
enfondis
enfondi
enfondem
enfondeu
enfondin
enfondés
enfondessis
enfondés
enfondéssim
enfondéssiu
enfondessin

enfond
enfondi
enfondem
enfondeu
enfondin
Infinitiuenfondre
Gerundienfondent
Participi
enfúsenfusa
enfusosenfuses
prendre
Indicatiu
Present Pretèrit imperfet Passat simple Futur
prenc
prens
pren
prenem
preneu
prenen
prenia
prenies
prenia
preníem
preníeu
prenien
prenguí
prengueres
prengué
prenguérem
prenguéreu
prengueren
prendré
prendràs
prendrà
prendrem
prendreu
prendran
Condicional Subjuntiu Imperatiu
Present Pretèrit imperfet
prendria
prendries
prendria
prendríem
prendríeu
prendrien
prengui
prenguis
prengui
prenguem
prengueu
prenguin
prengués
prenguessis
prengués
prenguéssim
prenguéssiu
prenguessin

pren
prengui
prenguem
preneu
prenguin
Infinitiuprendre
Gerundiprenent
Participi
prespresa
presospreses
morir
Indicatiu
Present Pretèrit imperfet Passat simple Futur
moro
mors
mor
morim
moriu
moren
moria
mories
moria
moríem
moríeu
morien
morí
morires
morí
morírem
moríreu
moriren
moriré
moriràs
morirà
morirem
morireu
moriran
Condicional Subjuntiu Imperatiu
Present Pretèrit imperfet
moriria
moriries
moriria
moriríem
moriríeu
moririen
mori
moris
mori
morim
moriu
morin
morís
morissis
morís
moríssim
moríssiu
morissin

mor
mori
morim
moriu
morin
Infinitiumorir
Gerundimorint
Participi
mortmorta
mortsmortes
cloure
Indicatiu
Present Pretèrit imperfet Passat simple Futur
cloc
clous
clou
cloem
cloeu
clouen
cloïa
cloïes
cloïa
cloíem
cloíeu
cloïen
cloguí
clogueres
clogué
cloguérem
cloguéreu
clogueren
clouré
clouràs
clourà
clourem
cloureu
clouran
Condicional Subjuntiu Imperatiu
Present Pretèrit imperfet
clouria
clouries
clouria
clouríem
clouríeu
clourien
clogui
cloguis
clogui
cloguem
clogueu
cloguin
clogués
cloguessis
clogués
cloguéssim
cloguéssiu
cloguessin

clou
clogui
cloguem
cloeu
cloguin
Infinitiucloure
Gerundicloent
Participi
closclosa
clososcloses
obrir
Indicatiu
Present Pretèrit imperfet Passat simple Futur
obro
obres
obre
obrim
obriu
obren
obria
obries
obria
obríem
obríeu
obrien
ob
obrires
ob
obrírem
obríreu
obriren
obriré
obriràs
obrirà
obrirem
obrireu
obriran
Condicional Subjuntiu Imperatiu
Present Pretèrit imperfet
obriria
obriries
obriria
obriríem
obriríeu
obririen
obri
obris
obri
obrim
obriu
obrin
obrís
obrissis
obrís
obríssim
obríssiu
obrissin

obre
obri
obrim
obriu
obrin
Infinitiuobrir
Gerundiobrint
Participi
obertoberta
obertsobertes
cosir
Indicatiu
Present Pretèrit imperfet Passat simple Futur
cuso
cuses
cus
cosim
cosiu
cusen
cosia
cosies
cosia
cosíem
cosíeu
cosien
cosí
cosires
cosí
cosírem
cosíreu
cosiren
cosiré
cosiràs
cosirà
cosirem
cosireu
cosiran
Condicional Subjuntiu Imperatiu
Present Pretèrit imperfet
cosiria
cosiries
cosiria
cosiríem
cosiríeu
cosirien
cusi
cusis
cusi
cosim
cosiu
cusin
cosís
cosissis
cosís
cosíssim
cosíssiu
cosissin
-
cus
cusi
cosim
cosiu
cusin
Infinitiucosir
Gerundicosint
Participi
cositcosida
cositscosides
tossir
Indicatiu
Present Pretèrit imperfet Passat simple Futur
tusso
tusses
tus
tossim
tossiu
tussen
tossia
tossies
tossia
tossíem
tossíeu
tossien
tossí
tossires
tossí
tossírem
tossíreu
tossiren
tossiré
tossiràs
tossirà
tossirem
tossireu
tossiran
Condicional Subjuntiu Imperatiu
Present Pretèrit imperfet
tossiria
tossiries
tossiria
tossiríem
tossiríeu
tossirien
tussi
tussis
tussi
tossim
tossiu
tussin
tossís
tossissis
tossís
tossíssim
tossíssiu
tossissin

tus
tussi
tossim
tossiu
tussin
Infinitiutossir
Gerunditossint
Participi
tossittossida
tossitstossides
sotaeixir
Indicatiu
Present Pretèrit imperfet Passat simple Futur
sotaïxo
sotaïxes
sotaïx
sotaeixim
sotaeixiu
sotaïxen
sotaeixia
sotaeixies
sotaeixia
sotaeixíem
sotaeixíeu
sotaeixien
sotaeixí
sotaeixires
sotaeixí
sotaeixírem
sotaeixíreu
sotaeixiren
sotaeixiré
sotaeixiràs
sotaeixirà
sotaeixirem
sotaeixireu
sotaeixiran
Condicional Subjuntiu Imperatiu
Present Pretèrit imperfet
sotaeixiria
sotaeixiries
sotaeixiria
sotaeixiríem
sotaeixiríeu
sotaeixirien
sotaïxi
sotaïxis
sotaïxi
sotaeixim
sotaeixiu
sotaïxin
sotaeixís
sotaeixissis
sotaeixís
sotaeixíssim
sotaeixíssiu
sotaeixissin

sotaïx
sotaïxi
sotaeixim
sotaeixiu
sotaïxin
Infinitiusotaeixir
Gerundisotaeixint
Participi
sotaeixitsotaeixida
sotaeixitssotaeixides
pruir
Indicatiu
Present Pretèrit imperfet Passat simple Futur
pruo
pruus o prus
pruu o pru
pruïm
pruïu
pruen
pruïa
pruïes
pruïa
pruíem
pruíeu
pruïen
pruí
pruïres
pruí
pruírem
pruíreu
pruïren
pruiré
pruiràs
pruirà
pruirem
pruireu
pruiran
Condicional Subjuntiu Imperatiu
Present Pretèrit imperfet
pruiria
pruiries
pruiria
pruiríem
pruiríeu
pruirien
pruï
pruïs
pruï
pruïm
pruïu
pruïn
pruís
pruïssis
pruís
pruíssim
pruíssiu
pruïssin

pruu o pru
pruï
pruïm
pruïu
pruïn
Infinitiupruir
Gerundipruint
Participi
pruïtpruïda
pruïtspruïdes
pudir
Indicatiu
Present Pretèrit imperfet Passat simple Futur
pudo
puts
put
pudim
pudiu
puden
pudia
pudies
pudia
pudíem
pudíeu
pudien
pu
pudires
pu
pudírem
pudíreu
pudiren
pudiré
pudiràs
pudirà
pudirem
pudireu
pudiran
Condicional Subjuntiu Imperatiu
Present Pretèrit imperfet
pudiria
pudiries
pudiria
pudiríem
pudiríeu
pudirien
pudi
pudis
pudi
pudim
pudiu
pudin
pudís
pudissis
pudís
pudíssim
pudíssiu
pudissin

put
pudi
pudim
pudiu
pudin
Infinitiupudir
Gerundipudint
Participi
puditpudida
puditspudides
entrelluir
Indicatiu
Present Pretèrit imperfet Passat simple Futur
entrelluo
entrelluus o entrellús
entrelluu o entrellú
entrelluïm
entrelluïu
entrelluen
entrelluïa
entrelluïes
entrelluïa
entrelluíem
entrelluíeu
entrelluïen
entrell
entrelluïres
entrell
entrelluírem
entrelluíreu
entrelluïren
entrelluiré
entrelluiràs
entrelluirà
entrelluirem
entrelluireu
entrelluiran
Condicional Subjuntiu Imperatiu
Present Pretèrit imperfet
entrelluiria
entrelluiries
entrelluiria
entrelluiríem
entrelluiríeu
entrelluirien
entrell
entrelluïs
entrell
entrelluïm
entrelluïu
entrelluïn
entrelluís
entrelluïssis
entrelluís
entrelluíssim
entrelluíssiu
entrelluïssin

entrelluu o entrellú
entrell
entrelluïm
entrelluïu
entrelluïn
Infinitiuentrelluir
Gerundientrelluint
Participi
entrelluïtentrelluïda
entrelluïtsentrelluïdes
valer
Indicatiu
Present Pretèrit imperfet Passat simple Futur
valc
vals
val
valem
valeu
valen
valia
valies
valia
valíem
valíeu
valien
valguí
valgueres
valgué
valguérem
valguéreu
valgueren
valdré
valdràs
valdrà
valdrem
valdreu
valdran
Condicional Subjuntiu Imperatiu
Present Pretèrit imperfet
valdria
valdries
valdria
valdríem
valdríeu
valdrien
valgui
valguis
valgui
valguem
valgueu
valguin
valgués
valguessis
valgués
valguéssim
valguéssiu
valguessin

val
valgui
valguem
valeu
valguin
Infinitiuvaler
Gerundivalent
Participi
valgutvalguda
valgutsvalgudes

Lèxic Obert Flexionat de Català

El LOCF és un conjunt de recursos lingüístics orientat al gran públic, però també a la comunitat científica. Es tracta d’una eina per a tots els que treballen en llengua catalana o tenen interès o dubtes sobre el seu funcionament. Tots els continguts del LOCF es troben en constant desenvolupament.