transitiu
| Indicatiu | |||||
|---|---|---|---|---|---|
| Present | Pretèrit imperfet | Passat simple | Futur | ||
| lleixo lleixes lleixa lleixem lleixeu lleixen | lleixava lleixaves lleixava lleixàvem lleixàveu lleixaven | lleixí lleixares lleixà lleixàrem lleixàreu lleixaren | lleixaré lleixaràs lleixarà lleixarem lleixareu lleixaran | ||
| Condicional | Subjuntiu | Imperatiu | |||
| Present | Pretèrit imperfet | ||||
| lleixaria lleixaries lleixaria lleixaríem lleixaríeu lleixarien | lleixi lleixis lleixi lleixem lleixeu lleixin | lleixés lleixessis lleixés lleixéssim lleixéssiu lleixessin | lleixa lleixi lleixem lleixeu lleixin | ||
| Infinitiu | lleixar | ||||
|---|---|---|---|---|---|
| Gerundi | lleixant | ||||
| Participi |
|
Flexionat com: parlar
Paraula documentada en el Diccionari de la llengua catalana