pronominal; transitiu; intransitiu
| Indicatiu | |||||
|---|---|---|---|---|---|
| Present | Pretèrit imperfet | Passat simple | Futur | ||
| llampo llampes llampa llampem llampeu llampen | llampava llampaves llampava llampàvem llampàveu llampaven | llampí llampares llampà llampàrem llampàreu llamparen | llamparé llamparàs llamparà llamparem llampareu llamparan | ||
| Condicional | Subjuntiu | Imperatiu | |||
| Present | Pretèrit imperfet | ||||
| llamparia llamparies llamparia llamparíem llamparíeu llamparien | llampi llampis llampi llampem llampeu llampin | llampés llampessis llampés llampéssim llampéssiu llampessin | llampa llampi llampem llampeu llampin | ||
| Infinitiu | llampar | ||||
|---|---|---|---|---|---|
| Gerundi | llampant | ||||
| Participi |
|
Flexionat com: parlar
forma nominal : llampament
Paraula documentada en el Diccionari de la llengua catalana