transitiu; intransitiu
| Indicatiu | |||||
|---|---|---|---|---|---|
| Present | Pretèrit imperfet | Passat simple | Futur | ||
| cruio cruies cruia cruiem cruieu cruien | cruiava cruiaves cruiava cruiàvem cruiàveu cruiaven | cruií cruiares cruià cruiàrem cruiàreu cruiaren | cruiaré cruiaràs cruiarà cruiarem cruiareu cruiaran | ||
| Condicional | Subjuntiu | Imperatiu | |||
| Present | Pretèrit imperfet | ||||
| cruiaria cruiaries cruiaria cruiaríem cruiaríeu cruiarien | cruii cruiis cruii cruiem cruieu cruiin | cruiés cruiessis cruiés cruiéssim cruiéssiu cruiessin | cruia cruii cruiem cruieu cruiin | ||
| Infinitiu | cruiar | ||||
|---|---|---|---|---|---|
| Gerundi | cruiant | ||||
| Participi |
|
Flexionat com: parlar
Paraula documentada en el Diccionari de la llengua catalana