intransitiu
| Indicatiu | |||||
|---|---|---|---|---|---|
| Present | Pretèrit imperfet | Passat simple | Futur | ||
| buixo buixs buix buixim buixiu buixen | buixia buixies buixia buixíem buixíeu buixien | buixí buixires buixí buixírem buixíreu buixiren | buixiré buixiràs buixirà buixirem buixireu buixiran | ||
| Condicional | Subjuntiu | Imperatiu | |||
| Present | Pretèrit imperfet | ||||
| buixiria buixiries buixiria buixiríem buixiríeu buixirien | buixi buixis buixi buixim buixiu buixin | buixís buixissis buixís buixissim buixissiu buixíssin | buix buixi buixim buixiu buixin | ||
| Infinitiu | buixir | ||||
|---|---|---|---|---|---|
| Gerundi | buixint | ||||
| Participi |
|
Flexionat com: desconfir
Paraula documentada en el Diccionari de la llengua catalana