transitiu; intransitiu
| Indicatiu | |||||
|---|---|---|---|---|---|
| Present | Pretèrit imperfet | Passat simple | Futur | ||
| xarro xarres xarra xarrem xarreu xarren | xarrava xarraves xarrava xarràvem xarràveu xarraven | xarrí xarrares xarrà xarràrem xarràreu xarraren | xarraré xarraràs xarrarà xarrarem xarrareu xarraran | ||
| Condicional | Subjuntiu | Imperatiu | |||
| Present | Pretèrit imperfet | ||||
| xarraria xarraries xarraria xarraríem xarraríeu xarrarien | xarri xarris xarri xarrem xarreu xarrin | xarrés xarressis xarrés xarréssim xarréssiu xarressin | xarra xarri xarrem xarreu xarrin | ||
| Infinitiu | xarrar | ||||
|---|---|---|---|---|---|
| Gerundi | xarrant | ||||
| Participi |
|
Flexionat com: parlar
Paraula documentada en el Diccionari de la llengua catalana