transitiu; intransitiu
| Indicatiu | |||||
|---|---|---|---|---|---|
| Present | Pretèrit imperfet | Passat simple | Futur | ||
| ensomnio ensomnies ensomnia ensomniem ensomnieu ensomnien | ensomniava ensomniaves ensomniava ensomniàvem ensomniàveu ensomniaven | ensomnií ensomniares ensomnià ensomniàrem ensomniàreu ensomniaren | ensomniaré ensomniaràs ensomniarà ensomniarem ensomniareu ensomniaran | ||
| Condicional | Subjuntiu | Imperatiu | |||
| Present | Pretèrit imperfet | ||||
| ensomniaria ensomniaries ensomniaria ensomniaríem ensomniaríeu ensomniarien | ensomniï ensomniïs ensomniï ensomniem ensomnieu ensomniïn | ensomniés ensomniessis ensomniés ensomniéssim ensomniéssiu ensomniessin | ensomnia ensomniï ensomniem ensomnieu ensomniïn | ||
| Infinitiu | ensomniar | ||||
|---|---|---|---|---|---|
| Gerundi | ensomniant | ||||
| Participi |
|
Flexionat com: apariar
Paraula documentada en el Diccionari de la llengua catalana