transitiu
| Indicatiu | |||||
|---|---|---|---|---|---|
| Present | Pretèrit imperfet | Passat simple | Futur | ||
| dimidio dimidies dimidia dimidiem dimidieu dimidien | dimidiava dimidiaves dimidiava dimidiàvem dimidiàveu dimidiaven | dimidií dimidiares dimidià dimidiàrem dimidiàreu dimidiaren | dimidiaré dimidiaràs dimidiarà dimidiarem dimidiareu dimidiaran | ||
| Condicional | Subjuntiu | Imperatiu | |||
| Present | Pretèrit imperfet | ||||
| dimidiaria dimidiaries dimidiaria dimidiaríem dimidiaríeu dimidiarien | dimidiï dimidiïs dimidiï dimidiem dimidieu dimidiïn | dimidiés dimidiessis dimidiés dimidiéssim dimidiéssiu dimidiessin | dimidia dimidiï dimidiem dimidieu dimidiïn | ||
| Infinitiu | dimidiar | ||||
|---|---|---|---|---|---|
| Gerundi | dimidiant | ||||
| Participi |
|
Flexionat com: apariar
forma nominal : dimidiació
Paraula documentada en el Diccionari de la llengua catalana