transitiu
| Indicatiu | |||||
|---|---|---|---|---|---|
| Present | Pretèrit imperfet | Passat simple | Futur | ||
| retradueixo retradueixes retradueix retraduïm retraduïu retradueixen | retraduïa retraduïes retraduïa retraduíem retraduíeu retraduïen | retraduí retraduïes retraduí retraduírem retraduíreu retraduïren | retraduiré retraduiràs retraduirà retraduirem retraduireu retraduiran | ||
| Condicional | Subjuntiu | Imperatiu | |||
| Present | Pretèrit imperfet | ||||
| retraduiria retraduiries retraduiria retraduiríem retraduiríeu retraduirien | retradueixi retradueixis retradueixi retraduïm retraduïu retradueixin | retraduís retraduïssis retraduís retraduíssim retraduíssiu retraduïssin | retradueix retradueixi retraduïm retraduïu retradueixin | ||
| Infinitiu | retraduir | ||||
|---|---|---|---|---|---|
| Gerundi | retraduint | ||||
| Participi |
|
Flexionat com: instruir
Paraula documentada en el Diccionari de la llengua catalana