transitiu
| Indicatiu | |||||
|---|---|---|---|---|---|
| Present | Pretèrit imperfet | Passat simple | Futur | ||
| metastatitzo metastatitzes metastatitza metastatitzem metastatitzeu metastatitzen | metastatitzava metastatitzaves metastatitzava metastatitzàvem metastatitzàveu metastatitzaven | metastatitzí metastatitzares metastatitzà metastatitzàrem metastatitzàreu metastatitzaren | metastatitzaré metastatitzaràs metastatitzarà metastatitzarem metastatitzareu metastatitzaran | ||
| Condicional | Subjuntiu | Imperatiu | |||
| Present | Pretèrit imperfet | ||||
| metastatitzaria metastatitzaries metastatitzaria metastatitzaríem metastatitzaríeu metastatitzarien | metastatitzi metastatitzis metastatitzi metastatitzem metastatitzeu metastatitzin | metastatitzés metastatitzessis metastatitzés metastatitzéssim metastatitzéssiu metastatitzessin | metastatitza metastatitzi metastatitzem metastatitzeu metastatitzin | ||
| Infinitiu | metastatitzar | ||||
|---|---|---|---|---|---|
| Gerundi | metastatitzant | ||||
| Participi |
|
Flexionat com: parlar
Paraula documentada en el Diccionari de la llengua catalana