transitiu
| Indicatiu | |||||
|---|---|---|---|---|---|
| Present | Pretèrit imperfet | Passat simple | Futur | ||
| modelitzo modelitzes modelitza modelitzem modelitzeu modelitzen | modelitzava modelitzaves modelitzava modelitzàvem modelitzàveu modelitzaven | modelitzí modelitzares modelitzà modelitzàrem modelitzàreu modelitzaren | modelitzaré modelitzaràs modelitzarà modelitzarem modelitzareu modelitzaran | ||
| Condicional | Subjuntiu | Imperatiu | |||
| Present | Pretèrit imperfet | ||||
| modelitzaria modelitzaries modelitzaria modelitzaríem modelitzaríeu modelitzarien | modelitzi modelitzis modelitzi modelitzem modelitzeu modelitzin | modelitzés modelitzessis modelitzés modelitzéssim modelitzéssiu modelitzessin | modelitza modelitzi modelitzem modelitzeu modelitzin | ||
| Infinitiu | modelitzar | ||||
|---|---|---|---|---|---|
| Gerundi | modelitzant | ||||
| Participi |
|
Flexionat com: parlar
forma nominal : modelització
Paraula documentada en el Diccionari de la llengua catalana