transitiu; intransitiu
| Indicatiu | |||||
|---|---|---|---|---|---|
| Present | Pretèrit imperfet | Passat simple | Futur | ||
| lleudo lleudes lleuda lleudem lleudeu lleuden | lleudava lleudaves lleudava lleudàvem lleudàveu lleudaven | lleudí lleudares lleudà lleudàrem lleudàreu lleudaren | lleudaré lleudaràs lleudarà lleudarem lleudareu lleudaran | ||
| Condicional | Subjuntiu | Imperatiu | |||
| Present | Pretèrit imperfet | ||||
| lleudaria lleudaries lleudaria lleudaríem lleudaríeu lleudarien | lleudi lleudis lleudi lleudem lleudeu lleudin | lleudés lleudessis lleudés lleudéssim lleudéssiu lleudessin | lleuda lleudi lleudem lleudeu lleudin | ||
| Infinitiu | lleudar | ||||
|---|---|---|---|---|---|
| Gerundi | lleudant | ||||
| Participi |
|
Flexionat com: parlar
Paraula documentada en el Diccionari de la llengua catalana