transitiu
| Indicatiu | |||||
|---|---|---|---|---|---|
| Present | Pretèrit imperfet | Passat simple | Futur | ||
| insemino insemines insemina inseminem insemineu inseminen | inseminava inseminaves inseminava inseminàvem inseminàveu inseminaven | inseminí inseminares inseminà inseminàrem inseminàreu inseminaren | inseminaré inseminaràs inseminarà inseminarem inseminareu inseminaran | ||
| Condicional | Subjuntiu | Imperatiu | |||
| Present | Pretèrit imperfet | ||||
| inseminaria inseminaries inseminaria inseminaríem inseminaríeu inseminarien | insemini inseminis insemini inseminem insemineu inseminin | inseminés inseminessis inseminés inseminéssim inseminéssiu inseminessin | insemina insemini inseminem insemineu inseminin | ||
| Infinitiu | inseminar | ||||
|---|---|---|---|---|---|
| Gerundi | inseminant | ||||
| Participi |
|
Flexionat com: parlar
forma nominal : inseminació
Paraula documentada en el Diccionari de la llengua catalana