transitiu
| Indicatiu | |||||
|---|---|---|---|---|---|
| Present | Pretèrit imperfet | Passat simple | Futur | ||
| xopo xopes xopa xopem xopeu xopen | xopava xopaves xopava xopàvem xopàveu xopaven | xopí xopares xopà xopàrem xopàreu xoparen | xoparé xoparàs xoparà xoparem xopareu xoparan | ||
| Condicional | Subjuntiu | Imperatiu | |||
| Present | Pretèrit imperfet | ||||
| xoparia xoparies xoparia xoparíem xoparíeu xoparien | xopi xopis xopi xopem xopeu xopin | xopés xopessis xopés xopéssim xopéssiu xopessin | xopa xopi xopem xopeu xopin | ||
| Infinitiu | xopar | ||||
|---|---|---|---|---|---|
| Gerundi | xopant | ||||
| Participi |
|
Flexionat com: parlar
forma nominal : xopada
Paraula documentada en el Diccionari de la llengua catalana