transitiu
| Indicatiu | |||||
|---|---|---|---|---|---|
| Present | Pretèrit imperfet | Passat simple | Futur | ||
| verbalitzo verbalitzes verbalitza verbalitzem verbalitzeu verbalitzen | verbalitzava verbalitzaves verbalitzava verbalitzàvem verbalitzàveu verbalitzaven | verbalitzí verbalitzares verbalitzà verbalitzàrem verbalitzàreu verbalitzaren | verbalitzaré verbalitzaràs verbalitzarà verbalitzarem verbalitzareu verbalitzaran | ||
| Condicional | Subjuntiu | Imperatiu | |||
| Present | Pretèrit imperfet | ||||
| verbalitzaria verbalitzaries verbalitzaria verbalitzaríem verbalitzaríeu verbalitzarien | verbalitzi verbalitzis verbalitzi verbalitzem verbalitzeu verbalitzin | verbalitzés verbalitzessis verbalitzés verbalitzéssim verbalitzéssiu verbalitzessin | verbalitza verbalitzi verbalitzem verbalitzeu verbalitzin | ||
| Infinitiu | verbalitzar | ||||
|---|---|---|---|---|---|
| Gerundi | verbalitzant | ||||
| Participi |
|
Flexionat com: parlar
forma nominal : verbalització
Paraula documentada en el Diccionari de la llengua catalana