transitiu; intransitiu
| Indicatiu | |||||
|---|---|---|---|---|---|
| Present | Pretèrit imperfet | Passat simple | Futur | ||
| vario varies varia variem varieu varien | variava variaves variava variàvem variàveu variaven | varií variares varià variàrem variàreu variaren | variaré variaràs variarà variarem variareu variaran | ||
| Condicional | Subjuntiu | Imperatiu | |||
| Present | Pretèrit imperfet | ||||
| variaria variaries variaria variaríem variaríeu variarien | variï variïs variï variem varieu variïn | variés variessis variés variéssim variéssiu variessin | varia variï variem varieu variïn | ||
| Infinitiu | variar | ||||
|---|---|---|---|---|---|
| Gerundi | variant | ||||
| Participi |
|
Flexionat com: apariar
forma nominal : variació
Paraula documentada en el Diccionari de la llengua catalana