transitiu
| Indicatiu | |||||
|---|---|---|---|---|---|
| Present | Pretèrit imperfet | Passat simple | Futur | ||
| ullprenc ullprens ullprèn ullprenem ullpreneu ullprenen | ullprenia ullprenies ullprenia ullpreníem ullpreníeu ullprenien | ullprenguí ullprengueres ullprengué ullprenguérem ullprenguéreu ullprengueren | ullprendré ullprendràs ullprendrà ullprendrem ullprendreu ullprendran | ||
| Condicional | Subjuntiu | Imperatiu | |||
| Present | Pretèrit imperfet | ||||
| ullprendria ullprendries ullprendria ullprendríem ullprendríeu ullprendrien | ullprengui ullprenguis ullprengui ullprenguem ullprengueu ullprenguin | ullprengués ullprenguessis ullprengués ullprenguéssim ullprenguéssiu ullprenguessin | ullprèn ullprengui ullprenguem ullpreneu ullprenguin | ||
| Infinitiu | ullprendre | ||||
|---|---|---|---|---|---|
| Gerundi | ullprenent | ||||
| Participi |
|
Flexionat com: aprendre
Paraula documentada en el Diccionari de la llengua catalana