intransitiu
| Indicatiu | |||||
|---|---|---|---|---|---|
| Present | Pretèrit imperfet | Passat simple | Futur | ||
| transigeixo transigeixes transigeix transigim transigiu transigeixen | transigia transigies transigia transigíem transigíeu transigien | transigí transigires transigí transigírem transigíreu transigiren | transigiré transigiràs transigirà transigirem transigireu transigiran | ||
| Condicional | Subjuntiu | Imperatiu | |||
| Present | Pretèrit imperfet | ||||
| transigiria transigiries transigiria transigiríem transigiríeu transigirien | transigeixi transigeixis transigeixi transigim transigiu transigeixin | transigís transigissis transigís transigíssim transigíssiu transigissin | transigeix transigeixi transigim transigiu transigeixin | ||
| Infinitiu | transigir | ||||
|---|---|---|---|---|---|
| Gerundi | transigint | ||||
| Participi |
|
Flexionat com: servir
forma nominal : transacció
Paraula documentada en el Diccionari de la llengua catalana