transitiu
| Indicatiu | |||||
|---|---|---|---|---|---|
| Present | Pretèrit imperfet | Passat simple | Futur | ||
| tradueixo tradueixes tradueix traduïm traduïu tradueixen | traduïa traduïes traduïa traduíem traduíeu traduïen | traduí traduïes traduí traduírem traduíreu traduïren | traduiré traduiràs traduirà traduirem traduireu traduiran | ||
| Condicional | Subjuntiu | Imperatiu | |||
| Present | Pretèrit imperfet | ||||
| traduiria traduiries traduiria traduiríem traduiríeu traduirien | tradueixi tradueixis tradueixi traduïm traduïu tradueixin | traduís traduïssis traduís traduíssim traduíssiu traduïssin | tradueix tradueixi traduïm traduïu tradueixin | ||
| Infinitiu | traduir | ||||
|---|---|---|---|---|---|
| Gerundi | traduint | ||||
| Participi |
|
Flexionat com: instruir
forma nominal : traducció
Paraula documentada en el Diccionari de la llengua catalana