transitiu
| Indicatiu | |||||
|---|---|---|---|---|---|
| Present | Pretèrit imperfet | Passat simple | Futur | ||
| tatuo tatues tatua tatuem tatueu tatuen | tatuava tatuaves tatuava tatuàvem tatuàveu tatuaven | tatuí tatuares tatuà tatuàrem tatuàreu tatuaren | tatuaré tatuaràs tatuarà tatuarem tatuareu tatuaran | ||
| Condicional | Subjuntiu | Imperatiu | |||
| Present | Pretèrit imperfet | ||||
| tatuaria tatuaries tatuaria tatuaríem tatuaríeu tatuarien | tatuï tatuïs tatuï tatuem tatueu tatuïn | tatués tatuessis tatués tatuéssim tatuéssiu tatuessin | tatua tatuï tatuem tatueu tatuïn | ||
| Infinitiu | tatuar | ||||
|---|---|---|---|---|---|
| Gerundi | tatuant | ||||
| Participi |
|
Flexionat com: apariar
forma nominal : tatuatge
Paraula documentada en el Diccionari de la llengua catalana