intransitiu
| Indicatiu | |||||
|---|---|---|---|---|---|
| Present | Pretèrit imperfet | Passat simple | Futur | ||
| retrocedeixo retrocedeixes retrocedeix retrocedim retrocediu retrocedeixen | retrocedia retrocedies retrocedia retrocedíem retrocedíeu retrocedien | retrocedí retrocedires retrocedí retrocedírem retrocedíreu retrocediren | retrocediré retrocediràs retrocedirà retrocedirem retrocedireu retrocediran | ||
| Condicional | Subjuntiu | Imperatiu | |||
| Present | Pretèrit imperfet | ||||
| retrocediria retrocediries retrocediria retrocediríem retrocediríeu retrocedirien | retrocedeixi retrocedeixis retrocedeixi retrocedim retrocediu retrocedeixin | retrocedís retrocedissis retrocedís retrocedíssim retrocedíssiu retrocedissin | retrocedeix retrocedeixi retrocedim retrocediu retrocedeixin | ||
| Infinitiu | retrocedir | ||||
|---|---|---|---|---|---|
| Gerundi | retrocedint | ||||
| Participi |
|
Flexionat com: servir
forma nominal : retrocessió, retrocés
Paraula documentada en el Diccionari de la llengua catalana