transitiu; intransitiu
| Indicatiu | |||||
|---|---|---|---|---|---|
| Present | Pretèrit imperfet | Passat simple | Futur | ||
| parlo parles parla parlem parleu parlen | parlava parlaves parlava parlàvem parlàveu parlaven | parlí parlares parlà parlàrem parlàreu parlaren | parlaré parlaràs parlarà parlarem parlareu parlaran | ||
| Condicional | Subjuntiu | Imperatiu | |||
| Present | Pretèrit imperfet | ||||
| parlaria parlaries parlaria parlaríem parlaríeu parlarien | parli parlis parli parlem parleu parlin | parlés parlessis parlés parléssim parléssiu parlessin | parla parli parlem parleu parlin | ||
| Infinitiu | parlar | ||||
|---|---|---|---|---|---|
| Gerundi | parlant | ||||
| Participi |
|
Flexionat com: parlar
forma nominal : parlar
Paraula documentada en el Diccionari de la llengua catalana