transitiu
| Indicatiu | |||||
|---|---|---|---|---|---|
| Present | Pretèrit imperfet | Passat simple | Futur | ||
| proscric proscrius proscriu proscrivim proscriviu proscriuen | proscrivia proscrivies proscrivia proscrivíem proscrivíeu proscrivien | proscriguí / proscriví proscrigueres / proscrivires proscrigué / proscriví proscriguérem / proscrivírem proscriguéreu / proscrivíreu proscrigueren / proscriviren | proscriuré proscriuràs proscriurà proscriurem proscriureu proscriuran | ||
| Condicional | Subjuntiu | Imperatiu | |||
| Present | Pretèrit imperfet | ||||
| proscriuria proscriuries proscriuria proscriuríem proscriuríeu proscriurien | proscrigui proscriguis proscrigui proscriguem proscrigueu proscriguin | proscrigués / proscrivís proscriguessis / proscrivissis proscrigués / proscrivís proscriguéssim / proscrivíssim proscriguéssiu / proscrivíssiu proscriguessin / proscrivissin | proscriu proscrigui proscriguem proscriviu proscriguin | ||
| Infinitiu | proscriure | ||||
|---|---|---|---|---|---|
| Gerundi | proscrivint | ||||
| Participi |
|
Flexionat com: inscriure
forma nominal : proscripció
Paraula documentada en el Diccionari de la llengua catalana