transitiu
| Indicatiu | |||||
|---|---|---|---|---|---|
| Present | Pretèrit imperfet | Passat simple | Futur | ||
| premio premies premia premiem premieu premien | premiava premiaves premiava premiàvem premiàveu premiaven | premií premiares premià premiàrem premiàreu premiaren | premiaré premiaràs premiarà premiarem premiareu premiaran | ||
| Condicional | Subjuntiu | Imperatiu | |||
| Present | Pretèrit imperfet | ||||
| premiaria premiaries premiaria premiaríem premiaríeu premiarien | premiï premiïs premiï premiem premieu premiïn | premiés premiessis premiés premiéssim premiéssiu premiessin | premia premiï premiem premieu premiïn | ||
| Infinitiu | premiar | ||||
|---|---|---|---|---|---|
| Gerundi | premiant | ||||
| Participi |
|
Flexionat com: apariar
Paraula documentada en el Diccionari de la llengua catalana