transitiu
| Indicatiu | |||||
|---|---|---|---|---|---|
| Present | Pretèrit imperfet | Passat simple | Futur | ||
| penyoro penyores penyora penyorem penyoreu penyoren | penyorava penyoraves penyorava penyoràvem penyoràveu penyoraven | penyorí penyorares penyorà penyoràrem penyoràreu penyoraren | penyoraré penyoraràs penyorarà penyorarem penyorareu penyoraran | ||
| Condicional | Subjuntiu | Imperatiu | |||
| Present | Pretèrit imperfet | ||||
| penyoraria penyoraries penyoraria penyoraríem penyoraríeu penyorarien | penyori penyoris penyori penyorem penyoreu penyorin | penyorés penyoressis penyorés penyoréssim penyoréssiu penyoressin | penyora penyori penyorem penyoreu penyorin | ||
| Infinitiu | penyorar | ||||
|---|---|---|---|---|---|
| Gerundi | penyorant | ||||
| Participi |
|
Flexionat com: parlar
Paraula documentada en el Diccionari de la llengua catalana