transitiu
| Indicatiu | |||||
|---|---|---|---|---|---|
| Present | Pretèrit imperfet | Passat simple | Futur | ||
| pensiono pensiones pensiona pensionem pensioneu pensionen | pensionava pensionaves pensionava pensionàvem pensionàveu pensionaven | pensioní pensionares pensionà pensionàrem pensionàreu pensionaren | pensionaré pensionaràs pensionarà pensionarem pensionareu pensionaran | ||
| Condicional | Subjuntiu | Imperatiu | |||
| Present | Pretèrit imperfet | ||||
| pensionaria pensionaries pensionaria pensionaríem pensionaríeu pensionarien | pensioni pensionis pensioni pensionem pensioneu pensionin | pensionés pensionessis pensionés pensionéssim pensionéssiu pensionessin | pensiona pensioni pensionem pensioneu pensionin | ||
| Infinitiu | pensionar | ||||
|---|---|---|---|---|---|
| Gerundi | pensionant | ||||
| Participi |
|
Flexionat com: parlar
Paraula documentada en el Diccionari de la llengua catalana