transitiu; intransitiu
| Indicatiu | |||||
|---|---|---|---|---|---|
| Present | Pretèrit imperfet | Passat simple | Futur | ||
| obvio obvies obvia obviem obvieu obvien | obviava obviaves obviava obviàvem obviàveu obviaven | obvií obviares obvià obviàrem obviàreu obviaren | obviaré obviaràs obviarà obviarem obviareu obviaran | ||
| Condicional | Subjuntiu | Imperatiu | |||
| Present | Pretèrit imperfet | ||||
| obviaria obviaries obviaria obviaríem obviaríeu obviarien | obviï obviïs obviï obviem obvieu obviïn | obviés obviessis obviés obviéssim obviéssiu obviessin | obvia obviï obviem obvieu obviïn | ||
| Infinitiu | obviar | ||||
|---|---|---|---|---|---|
| Gerundi | obviant | ||||
| Participi |
|
Flexionat com: apariar
Paraula documentada en el Diccionari de la llengua catalana