transitiu; pronominal; intransitiu
| Indicatiu | |||||
|---|---|---|---|---|---|
| Present | Pretèrit imperfet | Passat simple | Futur | ||
| repeteixo repeteixes repeteix repetim repetiu repeteixen | repetia repeties repetia repetíem repetíeu repetien | repetí repetires repetí repetírem repetíreu repetiren | repetiré repetiràs repetirà repetirem repetireu repetiran | ||
| Condicional | Subjuntiu | Imperatiu | |||
| Present | Pretèrit imperfet | ||||
| repetiria repetiries repetiria repetiríem repetiríeu repetirien | repeteixi repeteixis repeteixi repetim repetiu repeteixin | repetís repetissis repetís repetíssim repetíssiu repetissin | repeteix repeteixi repetim repetiu repeteixin | ||
| Infinitiu | repetir | ||||
|---|---|---|---|---|---|
| Gerundi | repetint | ||||
| Participi |
|
Flexionat com: servir
forma nominal : repetició, repetiment
Paraula documentada en el Diccionari de la llengua catalana