transitiu
| Indicatiu | |||||
|---|---|---|---|---|---|
| Present | Pretèrit imperfet | Passat simple | Futur | ||
| ioduro iodures iodura iodurem iodureu ioduren | iodurava ioduraves iodurava ioduràvem ioduràveu ioduraven | iodurí iodurares iodurà ioduràrem ioduràreu ioduraren | ioduraré ioduraràs iodurarà iodurarem iodurareu ioduraran | ||
| Condicional | Subjuntiu | Imperatiu | |||
| Present | Pretèrit imperfet | ||||
| ioduraria ioduraries ioduraria ioduraríem ioduraríeu iodurarien | ioduri ioduris ioduri iodurem iodureu iodurin | iodurés ioduressis iodurés ioduréssim ioduréssiu ioduressin | iodura ioduri iodurem iodureu iodurin | ||
| Infinitiu | iodurar | ||||
|---|---|---|---|---|---|
| Gerundi | iodurant | ||||
| Participi |
|
Flexionat com: parlar
forma nominal : ioduració