pronominal; transitiu
| Indicatiu | |||||
|---|---|---|---|---|---|
| Present | Pretèrit imperfet | Passat simple | Futur | ||
| inflamo inflames inflama inflamem inflameu inflamen | inflamava inflamaves inflamava inflamàvem inflamàveu inflamaven | inflamí inflamares inflamà inflamàrem inflamàreu inflamaren | inflamaré inflamaràs inflamarà inflamarem inflamareu inflamaran | ||
| Condicional | Subjuntiu | Imperatiu | |||
| Present | Pretèrit imperfet | ||||
| inflamaria inflamaries inflamaria inflamaríem inflamaríeu inflamarien | inflami inflamis inflami inflamem inflameu inflamin | inflamés inflamessis inflamés inflaméssim inflaméssiu inflamessin | inflama inflami inflamem inflameu inflamin | ||
| Infinitiu | inflamar | ||||
|---|---|---|---|---|---|
| Gerundi | inflamant | ||||
| Participi |
|
Flexionat com: parlar
forma nominal : inflamació
Paraula documentada en el Diccionari de la llengua catalana