intransitiu
| Indicatiu | |||||
|---|---|---|---|---|---|
| Present | Pretèrit imperfet | Passat simple | Futur | ||
| guinyolo guinyoles guinyola guinyolem guinyoleu guinyolen | guinyolava guinyolaves guinyolava guinyolàvem guinyolàveu guinyolaven | guinyolí guinyolares guinyolà guinyolàrem guinyolàreu guinyolaren | guinyolaré guinyolaràs guinyolarà guinyolarem guinyolareu guinyolaran | ||
| Condicional | Subjuntiu | Imperatiu | |||
| Present | Pretèrit imperfet | ||||
| guinyolaria guinyolaries guinyolaria guinyolaríem guinyolaríeu guinyolarien | guinyoli guinyolis guinyoli guinyolem guinyoleu guinyolin | guinyolés guinyolessis guinyolés guinyoléssim guinyoléssiu guinyolessin | guinyola guinyoli guinyolem guinyoleu guinyolin | ||
| Infinitiu | guinyolar | ||||
|---|---|---|---|---|---|
| Gerundi | guinyolant | ||||
| Participi |
|
Flexionat com: parlar
Paraula documentada en el Diccionari de la llengua catalana