intransitiu
| Indicatiu | |||||
|---|---|---|---|---|---|
| Present | Pretèrit imperfet | Passat simple | Futur | ||
| grinyolo grinyoles grinyola grinyolem grinyoleu grinyolen | grinyolava grinyolaves grinyolava grinyolàvem grinyolàveu grinyolaven | grinyolí grinyolares grinyolà grinyolàrem grinyolàreu grinyolaren | grinyolaré grinyolaràs grinyolarà grinyolarem grinyolareu grinyolaran | ||
| Condicional | Subjuntiu | Imperatiu | |||
| Present | Pretèrit imperfet | ||||
| grinyolaria grinyolaries grinyolaria grinyolaríem grinyolaríeu grinyolarien | grinyoli grinyolis grinyoli grinyolem grinyoleu grinyolin | grinyolés grinyolessis grinyolés grinyoléssim grinyoléssiu grinyolessin | grinyola grinyoli grinyolem grinyoleu grinyolin | ||
| Infinitiu | grinyolar | ||||
|---|---|---|---|---|---|
| Gerundi | grinyolant | ||||
| Participi |
|
Flexionat com: parlar
Paraula documentada en el Diccionari de la llengua catalana