transitiu
| Indicatiu | |||||
|---|---|---|---|---|---|
| Present | Pretèrit imperfet | Passat simple | Futur | ||
| gavanyo gavanyes gavanya gavanyem gavanyeu gavanyen | gavanyava gavanyaves gavanyava gavanyàvem gavanyàveu gavanyaven | gavanyí gavanyares gavanyà gavanyàrem gavanyàreu gavanyaren | gavanyaré gavanyaràs gavanyarà gavanyarem gavanyareu gavanyaran | ||
| Condicional | Subjuntiu | Imperatiu | |||
| Present | Pretèrit imperfet | ||||
| gavanyaria gavanyaries gavanyaria gavanyaríem gavanyaríeu gavanyarien | gavanyi gavanyis gavanyi gavanyem gavanyeu gavanyin | gavanyés gavanyessis gavanyés gavanyéssim gavanyéssiu gavanyessin | gavanya gavanyi gavanyem gavanyeu gavanyin | ||
| Infinitiu | gavanyar | ||||
|---|---|---|---|---|---|
| Gerundi | gavanyant | ||||
| Participi |
|
Flexionat com: parlar
Paraula documentada en el Diccionari de la llengua catalana