transitiu
| Indicatiu | |||||
|---|---|---|---|---|---|
| Present | Pretèrit imperfet | Passat simple | Futur | ||
| esmerço esmerces esmerça esmercem esmerceu esmercen | esmerçava esmerçaves esmerçava esmerçàvem esmerçàveu esmerçaven | esmercí esmerçares esmerçà esmerçàrem esmerçàreu esmerçaren | esmerçaré esmerçaràs esmerçarà esmerçarem esmerçareu esmerçaran | ||
| Condicional | Subjuntiu | Imperatiu | |||
| Present | Pretèrit imperfet | ||||
| esmerçaria esmerçaries esmerçaria esmerçaríem esmerçaríeu esmerçarien | esmerci esmercis esmerci esmercem esmerceu esmercin | esmercés esmercessis esmercés esmercéssim esmercéssiu esmercessin | esmerça esmerci esmercem esmerceu esmercin | ||
| Infinitiu | esmerçar | ||||
|---|---|---|---|---|---|
| Gerundi | esmerçant | ||||
| Participi |
|
Flexionat com: boçar
forma nominal : esmerç
Paraula documentada en el Diccionari de la llengua catalana