transitiu
| Indicatiu | |||||
|---|---|---|---|---|---|
| Present | Pretèrit imperfet | Passat simple | Futur | ||
| ensabo ensabes ensaba ensabem ensabeu ensaben | ensabava ensabaves ensabava ensabàvem ensabàveu ensabaven | ensabí ensabares ensabà ensabàrem ensabàreu ensabaren | ensabaré ensabaràs ensabarà ensabarem ensabareu ensabaran | ||
| Condicional | Subjuntiu | Imperatiu | |||
| Present | Pretèrit imperfet | ||||
| ensabaria ensabaries ensabaria ensabaríem ensabaríeu ensabarien | ensabi ensabis ensabi ensabem ensabeu ensabin | ensabés ensabessis ensabés ensabéssim ensabéssiu ensabessin | ensaba ensabi ensabem ensabeu ensabin | ||
| Infinitiu | ensabar | ||||
|---|---|---|---|---|---|
| Gerundi | ensabant | ||||
| Participi |
|
Flexionat com: parlar
Paraula documentada en el Diccionari de la llengua catalana